Notowania

gaz łupkowy w polsce
28.04.2011 14:13

Gaz łupkowy trafi w niepowołane ręce?

Tak uważa prezes PiS Jarosław Kaczyński, po tym jak Sejm uchwalił nowe prawo geologiczne i górnicze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Prezes PiS Jarosław Kaczyński uważa, że zapisy przyjętej przez Sejm ustawy Prawo geologiczne i górnicze mogą doprowadzić do tego, że złoża polskiego gazu łupkowego znajdą się w rękach osób, które mają zupełne inne interesy niż Polska. *

Konkretne zarzuty szefa PiS do ustawy to: niepowołanie państwowej służby geologicznej i wprowadzenie możliwości handlu koncesjami na wydobycie gazu i niewydobywania go po zakupie koncesji. Jego zdaniem, przepisy te mogą doprowadzić do tego, że złoża znajdą się _ w rękach osób, które mają zupełne inne interesy niż Polska _, dla których _ odkrycie w Polsce dużych złóż gazu łupkowego będzie zmianą na niekorzyść _.

Na konferencji prasowej w Sejmie, która odbyła się po głosowaniach, powiedział, że w działaniu większości sejmowej nie widać _ dbałości o interesy kraju _.

- _ Każde normalne państwo dbałoby o to, żeby (nad ewentualnym wydobyciem gazu łupkowego w Polsce) była pełna kontrola. Otóż dzisiejsza ustawa podtrzymuje i jeszcze jakby utwierdza sytuację, w której tej kontroli w gruncie rzeczy nie ma _ - ocenił Kaczyński.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/27/t88859.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wielkosc;zloz;gazu;lupkowego;poznamy;w;kwietniu,251,0,740603.html) Wielkość złóż gazu łupkowego poznamy w kwietniu
Uważa on, że polskie złoża gazu łupkowego, które być może będą eksploatowane, oprócz waloru ekonomicznego mają też polityczny. - _ Ten gaz odpowiednio wykorzystany nie tylko uniezależnia nas od dostaw zewnętrznych, ale także może służyć uniezależnieniu kilku państw ościennych i zmienić pod tym względem bardzo poważnie sytuację w dużej części Europy _ - powiedział.

W jego opinii, być może Polska ma złoża gazu łupkowego warte około biliona dolarów. - _ To jest, jak na skalę polskiej gospodarki, naprawdę dużo. To jest więcej niż nasze roczne PKB _ - mówił.

Sejm przyjął nowe Prawo geologiczne i górnicze. Reguluje ono zasady wykonywania prac geologicznych, wydobywania kopalin ze złóż, podziemnego bezzbiornikowego magazynowania substancji oraz podziemnego składowania odpadów. Projekt dostosowuje polskie prawo do unijnych dyrektyw regulujących warunki udzielania i korzystania z zezwoleń na poszukiwanie, badania i produkcję węglowodorów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/t135907.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/francuzi;nie;chca;gazu;lupkowego,153,0,813721.html) Francuzi nie chcą gazu łupkowego Według nich wydobycie surowca tą drogą jest bardzo szkodliwe dla środowiska.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/84/t136276.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tusk;poszukiwanie;zloz;gazu;priorytetem,103,0,802407.html) Tusk: Poszukiwanie złóż gazu priorytetem Premier Donald Tusk podkreślił znaczenie posiadania własnych złóż surowców energetycznych. Duże nadzieje wiąże z gazem łupkowym.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t46458.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gaz;lupkowy;wkroce;nowy;odwiert,25,0,743449.html) Gaz łupkowy: Wkróce nowy odwiert PGNiG przewiduje około 100 mln zł na poszukiwania gazu w przyszłym roku.
Tagi: gaz łupkowy w polsce, Jarosław Kaczyński, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz