Notowania

rosja
02.03.2010 14:07

Gazprom ma zapłacić Słowacji 100 mln dolarów

Bratysława chce wyrównania strat za wojnę gazową między Rosją i Ukrainą.

Podziel się
Dodaj komentarz
(lagereek/iStockphoto)

Bratysława chce wyrównania strat za wojnę gazową między Rosją i Ukrainą w 2009 roku.

Według dziennika _ Kommiersant _, stosowny pozew w Sądzie Arbitrażowym Międzynarodowej Izby Handlowej w Paryżu złożył słowacki Slovensky Plynarensky Priemysel. Gazeta nie podaje wysokości roszczenia. Szacuje jednak, że uwzględniając średnie ceny gazu w tamtym okresie, może ono wynosić około 100 mln dolarów.

_ Kommiersant _ zaznacza, że Słowacja jest pierwszym krajem, który zdecydował się na wystąpienie w tej sprawie na drogę sądową.

Rosyjsko-ukraiński spór o cenę gazu i taryfę za tranzyt w styczniu 2009 roku doprowadził do wstrzymania przez Rosję na dwa tygodnie dostaw surowca na Ukrainę i jego przesyłu przez ukraińskie terytorium do Europy. Ucierpiało na tym 18 państw, w tym Polska.

Najbardziej poszkodowana była właśnie Słowacja, która w 100 proc. jest uzależniona od dostaw gazu z Rosji. Kilka krajów - m.in. Bułgaria - zażądało od Gazpromu zadośćuczynienia za poniesione straty. Wszelako nie ma informacji o pozwach sądowych z ich strony.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ **Gaz** z Nord Stream popłynie już we wrześniu 2011 roku ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gaz;z;nord;stream;poplynie;juz;we;wrzesniu;2011;roku,183,0,586935.html )
* [ Janukowycz chce zmienić umowy gazowe z Rosją ]( http://news.money.pl/artykul/janukowycz;chce;zmienic;umowy;gazowe;z;rosja,186,0,578490.html )
* [ **Rosja** wzywa sąsiadów do współpracy energetycznej ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosja;wzywa;sasiadow;do;wspolpracy;energetycznej,69,0,576069.html )

Dziennik _ Wriemia Nowostiej _ zwraca uwagę, że swój pozew SPP złożył w grudniu, ale informacja o tym kroku dotarła do mediów dopiero w poniedziałek, zbiegając się w czasie z wizytą prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa we Francji.

Gazprom i SPP nie chcą komentować doniesień na temat pozwu. Informują jedynie, że prowadzą rozmowy mające zażegnać spór. Kolejne posiedzenie powołanej przez dwa koncerny grupy roboczej planowane jest na przyszły tydzień.
Gazeta podkreśla, że agencja Interfax jako pierwsza poinformowała o posunięciu SPP w momencie, gdy w Paryżu szefowie Gazpromu i GDF Suez, Aleksiej Miller i Gerard Mestrallet w obecności przywódców dwóch krajów podpisywali list intencyjny dotyczący zwiększenia dostaw rosyjskiego gazu do Francji oraz objęcia przez francuski koncern 9 proc. udziałów w spółce Nord Stream, która projektuje, a także będzie budować i eksploatować Gazociąg Północny z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie._ _

_ Wriemia Nowostiej _ zauważa, że współwłaścicielem SPP - obok niemieckiego E.On-Ruhrgas - jest właśnie GDF Suez i to przedstawiciel francuskiego koncernu, Jean Jacques Ciazynski, w ramach rotacji stoi aktualnie na czele tej spółki.

Dziennik przypomina także, iż premier Słowacji Robert Fico był jednym z niewielu polityków europejskich, którzy w toku zeszłorocznej rosyjsko-ukraińskiej wojny gazowej opowiedział się po stronie Moskwy.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz