Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Globalna gospodarka zdrowieje, ale to jeszcze nie koniec kryzysu

0
Podziel się:

- Strefa euro nareszcie przestała być głównym zmartwieniem G20 - powiedział szef Komisji Europejskiej Jose Barroso.

Globalna gospodarka zdrowieje, ale to jeszcze nie koniec kryzysu
(ec.europa.eu)
bEsfUVYR

- Strefa euro nareszcie przestała być głównym zmartwieniem G20 - skomentował szef Komisji Europejskiej Jose Barroso na zakończenie szczytu G20 w Petersburgu.

Za wcześnie na ogłoszenie końca kryzysu, ponieważ sytuacja wschodzących gospodarek jest niestabilna. Perspektywa zakończenia, może już w tym miesiącu, polityki luzowania ilościowego, którą prowadził amerykański bank centralny, czyli Fed, poważnie zagraża niektórym wschodzącym gospodarkom, ponieważ tani dolar stymulował ich wzrost - ogłosili liderzy G20 we wspólnym komunikacie.

Dyskusje na tematy ekonomiczne zostały podczas szczytu przyćmione przez debatę w sprawie konfliktu w Syrii - komentuje Reuters. O ile jednak sprawa Syrii stała się kwestią sporną, o tyle rozmowy na tematy gospodarcze _ przebiegały w harmonijnej atmosferze _ - pisze AFP.

bEsfUVYT

Wyrazem tego stał się wspólny komunikat liderów G20, w którym pełno jest obietnic: wprowadzenia do końca 2015 roku automatycznej wymiany danych w celu wyrugowania oszustw podatkowych, wprowadzenia regulacji dotyczących parabanków oraz podjęcia wspólnej kampanii przeciw firmom uciekającym przed fiskusem.

Kraje G20, które wspólnie starały się zareagować w 2009 roku na wybuch kryzysu finansowego, teraz muszą sobie poradzić z sytuacją, w której różne państwa tej grupy wychodzą z zastoju w różnym tempie. Najszybciej rośnie gospodarka USA, sytuacja w Europie może się ustabilizować, ale kondycja wschodzących gospodarek może się pogorszyć, gdy Fed ograniczy swoją ekspansywną politykę monetarną.

Debata liderów G20 na temat kondycji globalnej gospodarki była wyrazem niepokoju o spowolnienie gospodarcze wśród krajów rozwijających się - komentuje Reuters.

Wprawdzie kraje BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i Afryka Południowa) uzgodniły, że utworzą wspólną, wartą 100 mld dol. rezerwę walutową na wypadek kryzysu bilansu płatniczego, ale - jak ocenia Reuters - jest to kropla w morzu potrzeb, zważywszy że dzienne obroty na giełdach walutowych sięgają bilionów dolarów. Ponadto rezerwa BRICS powstanie najwcześniej w przyszłym roku.

bEsfUVYZ

Chiny i Rosja, które mają nadwyżki w obrotach handlowych, krytykowały podczas szczytu Indie za brak reakcji na kolosalny deficyt na rachunku obrotów bieżących, który spowodował gwałtowną wyprzedaż indyjskiej waluty, pośród ogólnej ucieczki ku inwestycjom w dolara.

Zapowiadana zmiana polityki Fed wzbudziła nadzieje na większe profity z lokat amerykańskich, co spowodowało ucieczkę kapitałów z rynków wschodzących, a więc też spadek kursów takich walut jak rubel i rupia.

W rezultacie komunikat G20 głosi, że _ wobec perspektywy bardziej niestabilnej sytuacji finansowej wschodzące rynki zgadzają się poczynić konieczne kroki mające stymulować wzrost i zwiększyć stabilność, włączając w to wysiłki na rzecz poprawy fundamentów ich gospodarek, zwiększenia odporności na wstrząsy zewnętrzne i umocnienia systemów finansowych _.

Oznaki poprawy sytuacji w Europie, po kryzysie zadłużenia publicznego i stagnacji w pewnych częściach strefy euro, sprawiły, że podczas szczytu liderzy UE _ znaleźli się poza linią ognia po raz pierwszy od trzech lat _ - pisze Reuters.

bEsfUVZa

_ - Pragnę wam powiedzieć, że podczas tego szczytu G20 nie byliśmy już w centrum uwagi _ - oświadczył dziennikarzom Barroso._ - Mamy nadzieję, że strefa euro wychodzi na prostą _ - powiedziała szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde.

Czytaj więcej w Money.pl
Słabe dane ze strefy euro. Co z ożywieniem? Rozczarowujące dane o podaży pieniądza w strefie euro za lipiec dowodzą, że ożywienie w pozafinansowych sektorach oparte jest na kruchych podstawach, co nie zapowiada rozwiązania kryzysu zadłużenia.
Najlepsze dane w historii. Portugalia wychodzi z kryzysu? Ekonomiści nie kryją zaskoczenia. Zazwyczaj bowiem aktywność podczas okresu wakacyjnego spada.
Polska gospodarka wychodzi z kryzysu? Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane o polskim PKB.
bEsfUVZu
gospodarka
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)