Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Głupie kryteria z Maastricht. Czas je zmienić"

0
Podziel się:

Znany profesor z London School of Economics i były doradca Banku Anglii krytykuje politykę krajów strefy euro

"Głupie kryteria z Maastricht. Czas je zmienić"
(Psdphotography/iStockphoto)

Aktualizacja, godz. 14.40

- _ Kryteria z Maastricht są głupie i należałoby zastanowić się nad ich zmianą _ - powiedział prof. Charles Goodhart, podczas wystąpienia otwierającego Europejski Kongres Finansowy w Sopocie.

Profesor London School of Economics i wieloletni doradca Banku Anglii określił kryteria, których spełnienie warunkuje wejście kraju do strefy euro, jako jedną z głupszych analiz ekonomicznych, które kiedykolwiek powstały.

Odniósł się w ten sposób do obecnego kryzysu finansów publicznych w krajach strefy euro. Jego zdaniem nie wypracowały one dotychczas żadnego mechanizmu, który chroniłby gospodarki przed podobnymi zagrożeniami.

W rozmowie z Money.pl prof. Goodhart podkreślił, że zmiana kryteriów z Maastricht leży również w interesie polskich starań o wejście do strefy euro. - _ Kryteria skupiają się obecnie na sektorze publicznym, a nikt nie pyta o zadłużenie czy kondycję innych sektorów, jak chociażby nieruchomości _ - uważa ekonomista. - _ Tymczasem one również mogą stanowić ogromne zagrożenie dla całego systemu finansowego _ - podkreślił.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t86633.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecja;poza;strefa;euro;to;kombinacja;kryzysow;walutowego;i;bankowego,72,0,829768.html) Grecja poza strefą euro to kombinacja kryzysów walutowego i bankowego Zdaniem ekonomistów Polska straciłaby na rynkowych zawirowaniach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/40/t92200.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/grecja;rozwaza;wystapienie;ze;strefy;euro,0,0,824832.html) Grecja rozważa wystąpienie ze strefy euro Taka informacja pojawiła się w internetowym wydaniu niemieckiego tygodnika _ Der Spiegel _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/72/t129096.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/krach;czeka;hiszpanie;jesli;tak;to;takze;polske,187,0,753595.html) Krach czeka Hiszpanię? Jeśli tak, to także Polskę! Rząd robi wszystko, żeby zmniejszyć naszą wiarygodność. Nie jesteśmy gotowi na kryzys w strefie euro.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)