Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Witold Waszczykowski: Francja nie jest w stanie konkurować gospodarczo z Polską

429
Podziel się:

Według rządowego Portalu Promocji Eksportu Francja należy do światowych potentatów gospodarczych

Według Witolda Waszczykowskiego "Macron wymyślił sposób, aby ograniczyć nasze możliwości działania na wspólnym rynku europejskim".
Według Witolda Waszczykowskiego "Macron wymyślił sposób, aby ograniczyć nasze możliwości działania na wspólnym rynku europejskim". (Mariusz Grzelak/REPORTER)

- Francuska gospodarka nie jest w tej chwili w stanie konkurować z prężnymi gospodarkami wielu krajów europejskich, w tym również z Polską - powiedział Radiu Maryja szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski. Tymczasem - także według rządowego Portalu Promocji Eksportu - Francja jest piątą potęgą gospodarczą na świecie.

Minister spraw zagranicznych komentował sprawę trwających wizyt prezydenta Francji w krajach Europy Środkowej. Emmanuel Macron odwiedzi w tym tygodniu Austrię, Rumunię i Bułgarię, ale w planach Pałacu Elizejskiego nie przewidziano wizyty w Polsce.

Politycy opozycji ocenili, że jest to dowód marginalizacji Polski na arenie międzynarodowej, ale Witold Waszczykowski przekonuje, że Francja i Polska mają za sobą "liczne kontakty", a obecnie prezydent Macron "chce zrównoważyć te kontakty spotkaniami z innymi państwami naszego regionu".

Przypomnijmy, że w czasie wiosennej kampanii prezydenckiej we Francji Witold Waszczykowski nie spotkał się z liderem sondaży, późniejszym zwycięzcą wyborów, Emmanuelem Macronem. 30 kwietnia spotkał się za to z kontrowersyjną liderką Frontu Narodowego Marine Le Pen.

Macron nie przyjedzie przez brak konkurencyjności gospodarki

Witold Waszczykowski uznał też, że innym powodem decyzji Macrona o ominięciu Polski w czasie podróży dyplomatycznej jest "brak konkurencyjności gospodarki francuskiej" i chęć "ograniczenia naszych możliwości działania na wspólnym rynku europejskim".

- Tydzień pracy dla wielu pracowników francuskich wynosi cztery, góra pięć dni pracy - stwierdził szef polskiego MSZ. - W związku z tym zamiast zmusić francuską gospodarkę do konkurencyjności z gospodarkami innych krajów, prezydent Macron wymyślił sposób, aby ograniczyć nasze możliwości działania na wspólnym rynku europejskim - ocenił.

Waszczykowski odniósł się w ten sposób do środowej wypowiedzi Macrona, który ocenił, że unijna dyrektywa o pracownikach delegowanych jest "zdradą europejskiego ducha". Prezydent Francji stara się namówić przywódców państw środkowej Europy do zaostrzenia przepisów UE o delegowaniu pracowników.

- Jednolity europejski rynek i swoboda przepływu pracowników nie mają na celu faworyzowania krajów, które promują słabsze przepisy prawa socjalnego - oświadczył Macron. - W naszych krajach staje się to pożywką dla populizmu i prowadzi do erozji zaufania do projektu europejskiego.

Pozycja w rankingu "Doing Business 2017"

Według raportu "Doing Business 2017" przygotowanego przez Bank Światowy Polska jest od Francji nieznacznie przyjaźniejsza dla biznesu. Nasz kraj zajął w tym rankingu 24. miejsce, natomiast Francja - 29. Oba kraje zdobyły więcej punktów niż w poprzedniej edycji raportu.

Francja w "Doing Business 2017" została uznana za kraj, który poprawił zasady dotyczące godzin pracy. Analitycy Banku Światowego zauważyli, że Francja zreformowała prawo pracy, liberalizując zasady pracy w niedzielę oraz na wyznaczonych obszarach turystycznych. Ułatwiono także dialog pomiędzy pracodawcami a pracownikami.

Wideo: n ajsłynniejsze wpadki ministra Waszczykowskiego

Uznanie analityków zyskało też obniżenie we Francji opłat za pozwolenie na budowę. Skrytykowano za to podwyższenie podatku od transferu własności i wprowadzenie dodatkowego podatku od firm w Paryżu.

Światowy potentat gospodarczy

Według rządowego Portalu Promocji Eksportu Francja należy natomiast do światowych potentatów gospodarczych i największych inwestorów zagranicznych. Jest piątą potęgą gospodarczą świata - po USA, Chinach, Japonii i Niemczech.

Prowadzony przez Ministerstwo Rozwoju portal pisze, że "główne atuty francuskiej gospodarki to m.in. silnie rozwinięty przemysł obronny, lotniczy, samochodowy, energetyka atomowa, rolnictwo i znakomicie rozwinięty przemysł spożywczy oraz chemiczny".

Rządowy portal przypomina, że przyjęta w sierpniu 2015 r. ustawa na rzecz wzrostu konkurencyjności i zatrudnienia, zwaną "ustawą Macrona" ma służyć "odblokowaniu francuskiej gospodarki" oraz poprawie zaufania w biznesie poprzez promowanie przejrzystości, uproszczenie przepisów administracyjnych i usunięcie barier administracyjnych w działalności gospodarczej.

Zgodnie z planem byłego ministra gospodarki, a obecnie prezydenta Francji, cele te mają zostać osiągnięte m.in. dzięki liberalizacji niektórych sektorów i zawodów regulowanych, liberalizacji rynku przewozów autokarowych, zmianie zasad funkcjonowania akcjonariatu państwowego i pracowniczego, wprowadzeniu zmian w zasadach funkcjonowania sądów pracy i uelastycznieniu prawa w zakresie podejmowania pracy w niedzielę.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(429)
ciekawy
6 lat temu
Waszczykowski to ten PISowski dyplomatołek co odkrył nowy kraj - San Escobar ?
Dr.Jekyll
6 lat temu
Uwazam ze Witek ma racje , nasze "topowe" produkty : łopaty , kilofy , miotły brzozowe , taczki blaszane, wodka i gęsi zdobywaja coraz wieksze uznanie w swiecie
Gość
7 lat temu
Jak można konkurować z czymś czego nie ma? Politycy mylą "gospodarkę" polską z gospodarką w Polsce, współczuję
hgv
7 lat temu
Słuchając tego osobnika trudno nie mieć wątpliwości ; za mało je , lub za dużo pije.
hwdp
7 lat temu
Ale mamy "gwiazde" niech ch.....strzell . Wstyd na caly swiat.....
...
Następna strona