Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Monika Szafrańska
|

Grecja opuści strefę euro? Niemcy grożą wycofaniem się z programu kredytowego

17
Podziel się:

Powraca widmo opuszczenia przez Grecję strefy euro. Coraz mniej czasu pozostaje na zamknięcie oceny greckich reform, a tymczasem wciąż brak wspólnej linii między europejskimi wierzycielami a Międzynarodowym Funduszem Walutowym co do greckiego programu kredytowego.

Grecja opuści strefę euro? Niemcy grożą wycofaniem się z programu kredytowego
(WP money/Monika Szafrańska)

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble ponownie grozi, że jeśli Grecja chce pozostać członkiem strefy euro, musi realizować uzgodnione z wierzycielami reformy.

Podkreśla, że jeśli Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie będzie uczestniczył finansowo w ostatnim programie kredytowym dla Grecji, wycofają się z niego także Niemcy. To samo twierdzi minister finansów Holandii Jeroen Dijsselbloem.

Chociaż europejscy wierzyciele i MFW zgodzili się co do tego, że Ateny muszą wprowadzić kolejne reformy, ten ostatni nalega na ich zaostrzenie. Głównym problemem między Brukselą a Funduszem jest różnica w prognozie dla greckiej gospodarki. Na nowe drakońskie reformy, w tym ponowną obniżkę emerytur i kwoty wolnej od podatku, nie chce zgodzić się rząd Aleksisa Tsiprasa. Aby udało się zakończyć ocenę greckich reform do końca lutego, wierzyciele muszą wrócić na rozmowy do Aten najpóźniej na początku przyszłego tygodnia.

W Grecji coraz częściej mówi się o możliwym powrocie do drachmy, a niepewność co do tego, czy stronom uda się porozumieć odbija się negatywnie na greckiej gospodarce.

Zakończenie oceny jest warunkiem wypłaty kolejnej transzy z ostatniego programu kredytowego dla Aten o łącznej wartości do 86 mld euro, a także wejścia Grecji w program tzw. luzowania ilościowego (QE) Europejskiego Banku Centralnego, mający przyczynić się do stymulowania gospodarki.

IAR, Beata Kukiel-Vraila, Ateny

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(17)
Janusz
7 lat temu
Czyli UE doprowadziła do bankructwa już jeden kraj , następne w kolejce. Przypomina ze Tusk pożyczył Grecji 7 mld Euro - czyli dał.
Iron
7 lat temu
Stymulowanie G '''''gospodarki''' to wibrator w zadzie EU...
nie udawaj Gr...
7 lat temu
najwyższy czas wrócić do drachmy a nie dopłacać do niemieckich banków
Zeus
7 lat temu
PRZESTROGA DLA POLSKI POLAKOM JEST NIEPOTRZEBNE euro i kłopoty z nim związane
kawinus
7 lat temu
Jeżeli Grecję stac na przyjmowanie dużej ilości uchodzców to powinno ją byc stac na własne potrzeby.Unia będzie musiała zrezygnowac z pijawki w którą trzeba bez końca inwestowac bez żadnych rezultatów.