Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Grecja i UE w ostrym konflikcie. Co dalej?

0
Podziel się:

Obie strony dysponują bronią atomową. Nasi kredytodawcy mogą wstrzymać wypłaty, my możemy przestać spłacać nasze zadłużenie - powiedział znany w Grecji polityk Aleksis Cipras.

Grecja i UE w ostrym konflikcie. Co dalej?
(Xinhua/Photoshot/REPORTER)

Grecja i UE znajdują się w stanie zimnej wojny. Jeśli któraś ze stron zdecyduje się na ostateczny krok, _ nie będzie zwycięzców _ - powiedział dziś Aleksis Cipras, szef koalicji radykalnej lewicy SYRIZA, typowanej na zwycięzcę czerwcowych wyborów w Grecji (na zdjęciu Aleksis Cipras).

_ - Obie strony dysponują bronią atomową. Nasi kredytodawcy mogą wstrzymać wypłaty, my możemy przestać spłacać nasze zadłużenie _ - powiedział Cipras w rozmowie z internetowym wydaniem tygodnika _ Stern . - Wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że jeśli któraś ze stron naciśnie czerwony guzik, nie będzie zwycięzców, tylko przegrani _ - zaznaczył.

Jednocześnie podkreślił, że jego zdaniem międzynarodowi pożyczkodawcy nie przykręcą kurka z pomocą dla Aten._ - Strefa euro jest jak łańcuch zbudowany z 17 ogniw. Jeśli jedno się zepsuje, wpływa to na cały łańcuch _ - powiedział.

W wywiadzie dla niemieckiego tygodnika Cipras ponownie podkreślił, że jeśli jego formacja 17 czerwca wygra przedterminowe wybory parlamentarne w Grecji, wypowie porozumienie w sprawie oszczędności, zawarte z Komisją Europejską, Europejskim Bankiem Centralnym i Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Jego zdaniem _ polityka cięć okazała się nieodpowiednim lekarstwem na wyjście z kryzysu zadłużenia, nie tylko dla Grecji, ale także Portugalii, Hiszpanii i Włoch _.

W miejsce zaordynowanych reform i radykalnych oszczędności Cipras domaga się dla zadłużonych krajów z południa Europy nowszej wersji planu Marshalla oraz emisji euroobligacji, wspólnych instrumentów dłużnych eurolandu.

Przedwyborcze sondaże dają szanse na zwycięstwo 17 czerwca konserwatystom z Nowej Demokracji (ND) i Syrizie Ciprasa. Kolejne wybory okazały się konieczne, gdy głosowanie 6 maja nie wyłoniło jednoznacznej większości. SYRIZA zajęła w nich drugie, po ND, miejsce.

Czytaj więcej w Money.pl
Takie będą konsekwencje Grexitu Greckie aktywa, które posiada Europejski Bank Centralny, mają dwukrotnie przekraczać wartość posiadanych przez niego kapitałów.
Strajk dziennikarzy. Jutro gazety się nie ukażą W Grecji rozpoczął się 24-godzinny strajk dziennikarzy. Stacje radiowe i telewizyjne nie przekazują serwisów informacyjnych. Jutro nie ukażą się gazety.
Greckiemu rządowi może w ciągu miesiąca zabraknąć gotówki Były premier, Lukas Papademos, obliczył że 18 czerwca w kasie państwa będzie już tylko 700 mln euro, a potem...
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)