Notowania

kryzys w grecji
15.03.2012 22:35

Grecja znowu w opałach? MFW obniża prognozy PKB

MFW i agencja Standard & Poor's ostrzegają - sprawdź przed czym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Ateny wyjdą z recesji w 2013 roku, ale wzrost greckiego PKB w roku 2012 będzie zerowy - głosi opublikowana prognoza MFW kierowanego przez * *Christine Lagarde (na zdj.). Agencja Standard & Poor's ostrzegła, że greckie obligacje mimo redukcji długu podatne są na ryzyko niewypłacalności.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ocenia, że PKB Grecji spadnie w 2012 roku o 4,8 proc. - podaje AFP. Agencja AP pisze o 4,5-5 proc. Rok wcześniej spadek ten wyniósł 6,9 proc. Najnowsza prognoza znacznie gorzej rokuje dla Grecji niż grudniowy raport MFW, który był bardziej optymistyczny i zakładał, że PKB spadnie tylko o 3 proc., a w 2013 roku wzrośnie o 0,3 proc.

Szefowa MFW Christine Lagarde ostrzegła jednak, że ryzyko niepowodzenia planów oszczędnościowych i programu reform Aten _ pozostaje wyjątkowo wysokie i nie ma w nich miejsca na poślizg _.

Wcześniej MFW zatwierdził 28 mld euro pomocy dla Grecji. Tyle wyniesie wkład Funduszu w drugi pakiet pomocowy dla Grecji; 1,65 mld euro z tej sumy zostanie wypłacone od razu.

Standard and Poor's dała Grecji notę CCC, nadal wysoko oceniając ryzyko niewypłacalności rządu w Atenach. Agencja ratingowa ostrzega, że szanse na uzyskanie politycznego konsensu na rzecz dalszych reform wydają się maleć.

Nowe prognozy dla Aten zostały opublikowane przez MFW już po zatwierdzeniu pakietu pomocowego.

Komentując sytuację w Grecji, Fundusz podaje, że nowe ustalenia między rządem w Atenach a prywatnymi inwestorami mają na celu _ przywrócenie (gospodarce Grecji) konkurencyjności i wzrostu _ oraz odbudowanie wiarygodności finansów publicznych i ustabilizowanie sytuacji finansowej kraju.

_ Władze dostosowały swoją strategię, by położyć większy nacisk na przyspieszenie wzrostu gospodarczego i zatrudnienia _ - głosi komunikat MFW.

O problemach i pomocy dla Grecji czytaj w Money.pl
Grecy zasłużyli? Dadzą im 40 mld euro Kraje strefy euro formalnie upoważniły fundusz ratunkowy do odblokowania pierwszej raty pomocy w wysokości 39,4 mld euro.
Zaskakujące oceny w sprawie Grecji Agencja Fitch zmienia zdanie. Eksperci ujawniają co będzie się działo z gospodarką bankruta.
Europa daje im 40 miliardów więc biorą Pierwsza rata z nowej pomocy dla Grecji to 39 mld euro.
Tagi: kryzys w grecji, mfw, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz