Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
grecja
21.12.2013 21:46

Grecki parlament przyjął ustawę o reformie podatków

Deputowani uchwalili ustawę w takiej formie, jak się tego domagali zagraniczni kredytodawcy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Deputowani uchwalili ustawę o reformie podatku od nieruchomości, tak jak się tego domagali zagraniczni kredytodawcy, ale rządząca koalicja straciła jeden głos w parlamencie, gdy Wiron Polidoras z Nowej Demokracji zagłosował przeciw reformie.

Ustawa przeszła niewielką większością głosów, w 300-osobowym parlamencie za jej przyjęciem było 152 posłów, a przeciw - 143.

Zgodnie z nowymi przepisami skonsolidowane zostaną istniejące już wcześniej podatki, a także zmodyfikowany zostanie stary podatek od nieruchomości, nałożony w 2011 roku, który płaciło się wraz z rachunkiem za elektryczność. Nowy podatek obejmie rolników, co w piątek wywołało protesty uliczne.

Rolnicy z Krety i z południowej Grecji starli się w Atenach z policją przed siedzibą parlamentu, protestując przeciw nowym obciążeniom, zgodnie z którymi opodatkowana będzie każda parcela rolna licząca więcej niż 1000 metrów kwadratowych. Przedtem rolnicy płacili jedynie podatek dochodowy.

Konserwatywny rząd koalicyjny miał kłopoty z pozyskaniem głosów parlamentarzystów pochodzących z regionów rolniczych, którzy nie chcieli narażać się swoim wyborcom i głosować za wprowadzeniem podatku. Polidoras, który wyłamał się i nie poparł ustawy, został wykluczony z Nowej Demokracji.

Przeciwnicy ustawy uważają, że nowe obciążenia spowolnią jeszcze gospodarkę i tak już pogrążoną w recesji. Jednak nowe podatki mają - jak poinformował resort finansów - przynieść budżetowi 2,65 mld euro. Z podatku zwolnieni będą mieszkańcy małych wysp i osoby o niskich dochodach.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz