Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
emisja co2
19.12.2016 09:32

Zgoda krajów UE w sprawie handlu emisjami CO2 mało realna

Polska, której gospodarka oparta jest na węglu, wiele razy zgłaszała zastrzeżenia do tej reformy i wraz z pozostałymi krajami naszego regionu mówiła o konieczności ochrony przemysłu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Wawryszuk)

W poniedziałek w Brukseli kolejna narada unijnych ministrów środowiska w sprawie handlu pozwoleniami na emisję dwutlenku węgla. Negocjacje w tej sprawie trwają od ponad półtora roku. Wydaje się, że i tym razem przedstawiciele państw członkowskich nie dojdą do porozumienia.

Chodzi o reformę unijnego systemu pozwoleń na emisję CO2 dla firm, opublikowaną przez Komisję Europejską w lipcu ubiegłego roku. Podniesienie cen tych pozwoleń i ograniczenie dostępu do darmowych miało wymusić modernizację przemysłu oraz energetyki. A to miało przyczynić się do osiągnięcia unijnego celu, czyli zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o co najmniej 40 procent do 2030 roku.

Polska, której gospodarka oparta jest na węglu, wiele razy zgłaszała zastrzeżenia do tej reformy i wraz z pozostałymi krajami naszego regionu mówiła o konieczności ochrony przemysłu. Po drugiej stronie są państwa, które uważają, że propozycja Komisji jest za mało ambitna. Z powodu dużych różnic zdań w Unii trudno na razie o kompromis.

Nie ma też porozumienia w sprawie zarządzania funduszem dla 10 biedniejszych państw, w tym Polski, przeznaczonym na unowocześnienie systemów energetycznych. Kraje Europy Zachodniej nie chcą, by dziesiątka mogła dowolnie zarządzać pieniędzmi.

Oprac. Bartosz Wawryszuk

Tagi: emisja co2, wiadomości, gospodarka, unia, gospodarka polska, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-12-2016

KniaźZamiast dyskutować o budżecie,opozycja wolała występować w cyrku. Kolejne głosowanie nad budżetem państwa dopiero za rok.

19-12-2016

dasdasekokomuchy

19-12-2016

az" Kraje Europy Zachodniej nie chcą, by dziesiątka mogła dowolnie zarządzać pieniędzmi." Czyli chcieliby zarządzać naszą gospodarką. Oczywiście … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (7)