Notowania

5 miliardów euro za poparcie budżetu

Poparcie nacjonalistów baskijskich dla tegorocznego budżetu będzie kosztowało Hiszpanię prawie 5 mld euro. Za rok też chcą negocjować.

Podziel się
Dodaj komentarz
((pixabay.com/CC))

Hiszpański parlament przyjął projekt tegorocznej ustawy budżetowej i skierował go do dalszych prac. Głosowanie poprzedziły kilkumiesięczne negocjacje mniejszościowego rządu Mariano Rajoya z opozycją. Ustawę poparli nacjonaliści baskijscy. Ich zgoda będzie kosztowała skarb państwa prawie 5 mld euro.

Dzięki pięciu deputowanym z Kraju Basków projekt tegorocznego budżetu przeszedł bez poprawek do parlamentarnej Komisji Gospodarki. Jednak ich poparcie zostało okupione listą zobowiązań rządu. Najważniejszym z nich jest zwrócenie Krajowi Basków części kwoty z zebranych w ciągu ostatnich 10 lat podatków - 1 mld 400 mln euro. Wkrótce też rozpocznie się budowa szybkiej linii kolejowej AVE, która połączy Madryt z Bilbao.

Aitor Esteban - rzecznik nacjonalistów baskijskich w parlamencie - pochwalił wszystkie te decyzje. - Uważam, że to jest dobra umowa. W dodatku jest to porozumienie, które nikomu nie szkodzi i nie jest w nikogo wymierzone. Jest na miarę czasów, w których żyjemy - powiedział rzecznik.

Po wakacjach rozpocznie się debata nad przyszłorocznym budżetem. Baskowie zapowiedzieli, że jeśli rząd chce ich poparcia, musi negocjować kolejną umowę.

Tagi: hiszpania, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-05-2017

ZyPoparcie w zamian za kasę! No to chyba już teraz nikt nie ma żadnych wątpliwości, że w każdym kraju, w każdym rodzaju polityki liczy się tylko kasa. … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)