Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Hiszpania wychodzi z kryzysu? MFW podnosi prognozy

0
Podziel się:

Wzrost gospodarczy ma w tym kraju w 2015 roku wynieść 3,1 proc. PKB, czyli o ponad pół pkt. proc. więcej niż zapowiadano w kwietniu.

Hiszpania wychodzi z kryzysu? MFW podnosi prognozy
(imago stock&people/EAST NEWS)

Międzynarodowy Fundusz Walutowy poprawia prognozę wzrostu hiszpańskiej gospodarki. Przewiduje, że w 2015 roku wyniesie on 3,1 procent PKB, czyli o ponad pół procent więcej niż zapowiadano w kwietniu. Eksperci MFW domagają się jednak kolejnej reformy rynku pracy i wprowadzenia nowych podatków przez rząd Mariano Rajoya (na zdjęciu).

Przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego, zanim sporządzili raport, spędzili w Hiszpanii kilka tygodni. Ich zdaniem, reformy wprowadzone przez rząd Mariano Rajoya przynoszą oczekiwane efekty.

W kraju dość regularnie spada bezrobocie i wzrasta zaufanie do Hiszpanii zagranicznych inwestorów. To jednak wciąż nie koniec drogi do wyjścia z kryzysu.

Aby utrzymać tempo wzrostu gospodarczego, należałoby - twierdzą przedstawiciele MFW - ujednolicić umowy o pracę i zmniejszyć odprawy wypłacane podczas zwolnień. Proponują też wprowadzenie nowych podatków, na przykład środowiskowych, a także dopłat do szkół publicznych i publicznej służby zdrowia.

Przedstawiciele Funduszu po raz pierwszy spotkali się z nowymi formacjami: lewicowym Podemos i centro-prawicowym Ciudadanos. Ostrzegli, że zapowiadane przez te partie odstąpienie od reform szybko pogorszyłoby gospodarczą sytuację Hiszpanii.

Czytaj więcej w Money.pl
Grzywna dla strażaka, który bronił staruszki Organizacje społeczne rozpoczęły w internecie zbiórkę pieniędzy na zapłacenie kary.
Strajk na lotniskach sparaliżuje Hiszpanię? Hiszpańscy kontrolerzy lotów buntują się przeciwko karom wymierzonym za strajk z roku 2010.
Premier ogłosiła koniec kryzysu. Wyda miliardy Pieniądze mają być przeznaczone na służbę zdrowia, opiekę nad osobami starszymi, zapewnienie dziennej opieki nad dziećmi, ochronę środowiska i policję. Media twierdza jednak, że to tylko przedwyborcza zagrywka.
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)