Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
hiszpania
14.04.2013 17:51

Hiszpania: manifestacja w Madrycie przeciwko monarchii

Na Puerta del Sol w centrum Madrytu wymachiwano czerwono-złoto-fioletowymi flagami republikańskimi i wznoszono okrzyki: Hiszpania jutro będzie republikańska!

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/Chema Moya)

Osiem tysięcy ludzi demonstrowało w Madrycie w niedzielę, w 82. rocznicę ustanowienia republiki. Protestowano przeciwko monarchii, domagając się powrotu do demokratycznie obieralnego przywódcy państwa, i krytykowano nadszarpnięty skandalami wizerunek Burbonów.

Na Puerta del Sol w centrum Madrytu wymachiwano czerwono-złoto-fioletowymi flagami republikańskimi i wznoszono okrzyki: _ Hiszpania jutro będzie republikańska! _ oraz _ Burbonie, bierz się do pracy! _ pod adresem króla Juana Carlosa. Domagano się, jak co roku, utworzenia III Republiki.

14 kwietnia przypada rocznica proklamowania w 1931 roku Drugiej Republiki Hiszpańskiej. Tego dnia król Alfons XIII uciekł z kraju. Druga Republika Hiszpańska istniała do 1 kwietnia 1939 roku - do przejęcia władzy przez generała Franco, który rządził Hiszpanią do śmierci 20 listopada 1975 roku. 22 listopada 1975 roku przywrócono Hiszpanii status królestwa, a na tron wstąpił Juan Carlos I. W Hiszpanii działają organizacje opowiadające się za ustanowieniem Trzeciej Republiki Hiszpańskiej, choć ich popularność nie jest powszechna.

W ostatnich miesiącach w Hiszpanii, w której bezrobocie sięga 26 proc., zmalała popularność Juana Carlosa, głownie wskutek doniesień o kosztownych safari króla w Afryce i o korupcji wśród członków rodziny królewskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Potężna demonstracja w Madrycie przeciwko cięciom Organizatorem manifestacji jest ponad 900 partii politycznych, stowarzyszeń, organizacji i związków zawodowych.
Mają dość oszczędzania. Chcą dymisji rządu Antyrządowe manifestacje w Lizbonie. Ulicami portugalskiej stolicy przeszło kilka tysięcy związkowców, protestujących przeciwko ubożeniu społeczeństwa.
Słoweńcom zajmą lokaty, Hiszpania dostanie miliardy. A Polska na to... Słoweńskie banki mają tyle złych długów, że na ich spłatę trzeba by przeznaczyć kwartalne PKB.
Tagi: hiszpania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz