Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Hiszpanie ujawnili, ile potrzebują na ratowanie banków

0
Podziel się:

Gigantyczna suma ma trafić do czterech znacjonalizowanych instytucji i złego banku, skupującego śmieciowe obligacje.

Hiszpanie ujawnili, ile potrzebują na ratowanie banków
(imago stock&people/EAST NEWS)

Hiszpania wystąpiła o wypłatę 39,5 miliarda euro funduszy europejskich na dokapitalizowanie jej sparaliżowanego sektora bankowego. To oficjalna prośba ministerstwo gospodarki w oświadczeniu.

Pieniądze - 37 mld euro mają być przeznaczone dla czterech banków znacjonalizowanych Bankia, Catalunya Banc, NCG Banco i Banco de Valencia i 2,5 mld euro dla tak zwanego _ złego banku _, skupującego śmieciowe papiery.

Ministrowie finansów strefy euro mają zatwierdzić wypłatę jeszcze dzisiaj. Szefowie finansów, którzy po południu spotkali się w Brukseli, rozmawiali o pomocy finansowej dla Grecji, Cypru i hiszpańskich banków.

Jak do tej pory w sprawie pomocy dla hiszpańskich banków, którym grozi bankructwo, zgodę wydała w ubiegłym tygodniu Komisja Europejska. Na razie Bruksela zgodziła się na przekazanie 37 miliardów euro, wcześniej akceptując programy naprawcze czterech banków.

Ostatnie narady eurogrupy były poświęcone wyłącznie Grecji, bo przedłużały się negocjacje w sprawie przyznania władzom w Atenach kolejnej transzy pożyczki w wysokości prawie 44 miliardów euro. W końcu ustalono, że Grecja otrzyma ponad 30 miliardów euro jeszcze w tym miesiącu, resztę w nowym roku. Teraz ministrowie finansów omówią stan negocjacji z Cyprem, pogrążonym w recesji, który również czeka na finansowe wsparcie. Rząd w Nikozji informował niedawno, że potrzebuje 17.miliardów euro. W zamian będzie musiał jednak wprowadzić program oszczędnościowy.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)