Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Hollande chce wyprowadzić "Europę z niemocy"

0
Podziel się:

- Jeśli Europa nie będzie szła naprzód, upadnie lub zostanie wymazana z mapy świata - uważa prezydent Francji.

Hollande chce wyprowadzić "Europę z niemocy"
(PAP/EPA)
bEDNaVWt

Prezydent Francji Francois Hollande ogłosił, że drugi rok jego kadencji upłynie pod znakiem ofensywy europejskiej. Francja podejmie inicjatywę mającą na celu _ wyjście Europy z niemocy _ - mówił i apelował o zarządzanie gospodarcze w strefie euro.

- _ Pierwszy rok był całkowicie poświęcony obronie naszej suwerenności, uporządkowaniu naszej gospodarki, zachowaniu naszego modelu społecznego _ - podkreślił szef państwa na konferencji prasowej zorganizowanej rok po wyborach prezydenckich. - _ Drugi rok będzie ofensywą _, polegającą głównie na podjęciu przez Francję _ ofensywy europejskiej _ - tłumaczył.

- _ Jeśli Europa nie będzie szła naprzód, upadnie lub zostanie wymazana z mapy świata. Moim celem jest wyjście Europy z niemocy oraz zmniejszenie rozgoryczenia narodów, które może zagrozić przyszłości Unii Europejskiej _ - powiedział Hollande w obecności prawie wszystkich członków rządu, przemawiając do 400 dziennikarzy.

bEDNaVWv

Dał sobie dwa lata na nadanie kształtu pełnej unii politycznej. Apelował też o utworzenie _ rządu gospodarczego _ strefy euro, który spotykałby się co miesiąc pod przewodnictwem swojego prezydenta. Wrócił tym samym do idei forsowanych w Brukseli przez jego poprzednika, Nicolasa Sarkozy'ego.

Według Hollande'a euroland powinien mieć własne _ zdolności budżetowe _, prawo do zaciągania długu, zharmonizowany system podatkowy i prezydenta _ powoływanego na długi czas _. Jak komentuje agencja Reutera, jego pomysł najpewniej spotka się ze sprzeciwem Niemiec, które chcą uniknąć nowych podziałów w UE a także są niechętne braniu odpowiedzialności za zadłużenie innych krajów.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/50/m214578.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/hollande;francja;bedzie;podazac;droga;reform;gospodarczych,173,0,1306797.html) *Unia Europejska pogania Francję. Dlaczego? * W pierwszym kwartale tego roku wzrost gospodarczy Francji sięgnął tylko 0,2 proc. Spada siła nabywcza francuskich konsumentów. - _ Rząd gospodarczy będzie omawiał główne decyzje polityczne i gospodarcze, które mają być podjęte przez państwa członkowskie, ujednolicał politykę podatkową, dążył do zbliżania się polityk społecznych i rozpocznie walkę z oszustwami podatkowymi _ - powiedział francuski prezydent.

Wśród innych punktów inicjatywy Hollande wymienił m.in. walkę z bezrobociem młodych oraz _ europejską wspólnotę energetyczną koordynującą przestawianie się na odnawialne źródła energii _.

bEDNaVWB

Prezydent rozpoczął swoją konferencję od oddania hołdu francuskim żołnierzom, którzy w Mali walczą ze sprzymierzonymi z Al-Kaidą dżihadystami. Dzięki tym żołnierzom _ Francja jest kochana w całej Afryce _ - stwierdził szef państwa i dodał, że _ rolą wielkiego narodu jest możność wpływania na układ sił w świecie _.

Podkreślił też, że ma pełne zaufanie do premiera Jean-Marca Ayraulta. Bagatelizował głosy krytyki dotyczące konfliktów między ministrami w sprawie polityki gospodarczej. Powiedział, że może dojść do przetasowań w rządzie, ale jeszcze nie teraz.

W konferencji prasowej uczestniczyło 400 dziennikarzy, w tym 150 zagranicznych.

Odbyła się ona dzień po ogłoszeniu przez Państwowy Instytut Statystyki i Badań Ekonomicznych (INSEE), że Francja weszła w recesję. W środę podano też, że spadek siły nabywczej francuskich gospodarstw domowych w ub.r. wyniósł 0,9 proc.

bEDNaVWC
Czytaj więcej w Money.pl
Francja robi wielki krok naprzód. Reformuje... Nowe przepisy regulujące rynek pracy mają ułatwić pracodawcom redukcje zarobków i wymiaru zatrudnienia oraz zwalnianie pracowników.
Polska gospodarka daje powody do optymizmu - _ Inwestowanie w Polsce po prostu się opłaca _ - przekonywał prezydent Komorowski w Paryżu.
Al-Kaida ma kolejny cel. Wzywa do ataków na... Jeden z szefów Al-Kaidy Islamskiego Maghrebu, północnoafrykańskiej filii Al-Kaidy (AQIM), wezwał muzułmanów, w nagraniu zamieszczonym w internecie, do atakowania francuskich celów "wszędzie na świecie".
bEDNaVWW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)