Notowania

wybory we francji
07.05.2012 15:52

"Hollande może być dobrą wiadomością dla Polski"

Jestem przekonany, że coraz więcej mieszkańców naszego wspaniałego kontynentu będzie wybierać lewicę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Wybór Francois Hollande'a może być dobrą wiadomością dla Polski i innych nowych krajów UE, jeśli jego skutkiem będzie nadanie rozwojowi gospodarczemu należytej wagi w polityce gospodarczej Unii i strefy euro - uważa minister finansów Jacek Rostowski. * *Szef SLD Leszek Miller jest natomiast zdania, że wygrana socjalisty pokazuje, iż nad Europą _ krąży powab lewicy _ i coraz więcej mieszkańców naszego kontynentu, również Polski, będzie wybierać właśnie tę opcję polityczną. * *Politycy PiS sądzą, że zwycięzca wyrasta obecnie na przywódcę europejskiej lewicy.

_ Dzięki takiej zmianie Polska będzie mogła łatwiej i mniejszym kosztem przeprowadzić proces konsolidacji finansów publicznych _ - napisał Rostowski w komentarzu.

_ Liczę także, że przy pracach nad budżetem UE na lata 2013-2020 nowy rząd francuski będzie uwzględniał fakt, iż inwestycje UE w nowych krajach członkowskich dają największy impuls wzrostowy całej Europie _ - dodał minister.

Z kolei Leszek Miller pogratulował na konferencji prasowej Hollande'owi zwycięstwa. - _ SLD składa serdeczne gratulacje nowemu prezydentowi Republiki Francuskiej. Po 31 latach od wielkiego zwycięstwa socjalisty Francoisa Mitteranda, mamy kolejnego przedstawiciela lewicy w Pałacu Elizejskim _ - powiedział lider Sojuszu.

Jak ocenił były premier, zwycięstwo szefa francuskich socjalistów to _ zaczątek lewicowej wiosny ludów, która przyniesie do Europy powiew lewicowych wartości _. - _ Nad Europą krąży powab lewicy - jej urok, wdzięk, wrażliwość, otwartość, tolerancja, solidarność, wielka społeczna i gospodarcza zmiana. Jestem przekonany, że coraz więcej mieszkańców naszego wspaniałego kontynentu będzie wybierać lewicę, a w Polsce już niedługo _ - powiedział lider SLD.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/111/124015.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/kaczynski;bedzie;prezydentem;na;to;wychodzi,149,0,1080213.html) *Kaczyński będzie prezydentem. Na to wychodzi * O tym, dlaczego Europą będą rządzili socjaliści - pisze Maciej Czujko.

Jak dodał, w przyszłym roku odbędą się wybory parlamentarne w Niemczech, a tamtejsza socjaldemokracja SPD - według niego - startuje do nich _ w sytuacji faworyta _. - _ Wcześniej w Danii lewica również wygrała, a wczoraj w Grecji dwa ugrupowania lewicowe uzyskały też bardzo przyzwoity wynik. Zatem przykład francuski - Francja była często natchnieniem Europy i świata - będzie promieniował na inne państwa naszego regionu, na pewno również ten powiew lewicowych wartości będzie miał znaczenie w Polsce _ - uważa Miller.

Miller zwrócił uwagę na program Hollande'a. - _ Zakłada on szereg rozwiązań socjalnych: obniżenie kosztów niezbędnych przemian, czyli kosztów kryzysu, inwestycje w naukę i oświatę, ale także wzrost obciążeń podatkowych dla wielkich korporacji i najbogatszych Francuzów, jak również wycofanie francuskich wojsk z Afganistanu w roku bieżącym _ - przypomniał szef SLD.

W Unii z kolei - według byłego premiera - nowy francuski prezydent będzie musiał przekonać polityków niemieckich i brytyjskich do korekty polityki gospodarczej. Podkreślił, że Hollande stawia na instrumenty wzrostu gospodarczego i budowę nowych miejsc pracy, nie uciekając przy tym _ od wysiłków na rzecz ograniczenia deficytu budżetowego czy długu publicznego _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/105/m86633.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/po;wyborach;we;francji;i;grecji;niepewnosc;w;strefie;euro,78,0,1080398.html) *Wygrana europejskiej lewicy pogorszy kryzys * Polityczną i finansową perspektywę dla Grecji uznaje Guardian za wątpliwą. - _ To na pewno będzie miało dalsze znaczenie w relacjach Francji z tymi państwami, które uważają, że pakt fiskalny, który uzyskał porozumienie, nie powinien być modyfikowany. Hollande będzie zapewne starał się, aby do wydyskutowanej już formuły wprowadzić co najmniej jeden rozdział - dotyczący wzrostu gospodarczego i miejsc pracy _ - powiedział lider SLD.

Jeśli chodzi o relacje polsko-francuskie, to Miller nie liczy na przełom, ale - jak zaznaczył - jest dobra okazja do tego, żeby _ odświeżyć kwestie Trójkąta Weimarskiego _ (forum współpracy polsko-francusko-niemieckiej).

Szef Sojuszu powiedział też, że z Hollandem zna się od wielu lat. Według niego, jest on politykiem _ niezwykle skutecznym, bardzo ofensywnym i bardzo kompetentnym _. - _ Francois Hollande jest politykiem pełnokrwistym, przywódcą wielkiego kraju i wielkiego narodu i spełnia wszystkie warunki do tego, żeby wypełniać to przywództwo z powodzeniem. Jestem pod wrażeniem rozwoju i zmian, jakie zaszły w tym polityku _ - powiedział Miller.

Krzysztof Szczerski (PiS) uważa, że wybór Francoisa Hollande'a na prezydenta Francji oznaczać może zasadniczą zmianę w polityce europejskiej.

Zwycięstwo Hollande'a - w ocenie Szczerskiego - _ oznaczać może odejście od modelu wychodzenia z kryzysu, proponowanego przez tandem Sarkozy-Merkel, czyli przez skłanianie słabszych państw do oszczędności, dyscyplinę budżetową, nadzór silniejszych politycznie krajów nad słabszymi _. - _ Hollande proponuje wyjście z kryzysu poprzez napędzanie koniunktury, przez zwiększanie nakładów publicznych _ - zaznaczył poseł PiS, członek sejmowej komisji spraw zagranicznych.

Jak ocenił, _ to może być przedmiotem zasadniczego konfliktu między polityką, którą reprezentuje kanclerz Niemiec Angela Merkel a metodą Hollande'a _. - _ Pytanie: do jakiego stopnia te dwie metody można pogodzić _ - mówił.

- _ Merkel jest także na ostatniej prostej przed swoimi wyborami. Hollande będzie raczej partnerem trudnym, bo będzie mu zależało na większym sukcesie SPD (Socjaldemokratycznej Partii Niemiec), bo to stworzyłoby socjalistyczny duet w środku Europy _ - zaznaczył Szczerski.

Jednak - według posła PiS - _ racje obu państw wskazują na to, że muszą się dogadać, bo tylko razem mogą pracować na swoją wspólną potęgę _. Szczerski nie sądzi zatem, _ by nastąpił rozpad duetu francusko-niemieckiego _. Ale - jego zdaniem - _ to będzie twarda, szorstka przyjaźń _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/99/m214371.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/gieldy;w;azji;reaguja;spadkami;na;wybory;w;grecji;i;francji,0,0,1080320.html) *Wybory w Grecji i Francji. Giełdy reagują * Japoński indeks Nikkei 225 stracił 2,7 proc., południowokoreański Kospi obniżył się o 1,8 proc., a hongkoński Hang Seng o 2,4 proc. Z kolei australijski S&P/ASX 200 stracił 1,8 procenta. Szczerski uważa, że najciekawszą kwestią jest _ jak Hollande wyjdzie z obietnicy renegocjacji paktu fiskalnego _. - _ To bardzo poważne zobowiązanie polityczne. Na pewno nie będzie na to zgody pozostałych krajów członkowskich UE, więc trzeba będzie poszukiwać dla Hollande'a jakiegoś wyjścia. Przypuszczalnie powstanie jakaś propozycja kolejnego paktu _ - powiedział.

Odnosząc się do relacji z Polską Szczerski stwierdził, że przegrana Sarkozy'ego _ oznacza trochę załamanie koalicji, w której polityka premiera Tuska mogła liczyć na wspólnotę partyjnych interesów _, w której _ wszystko zawieszone było na dominacji polityków związanych z Europejską Partią Ludową _.

Z drugiej strony - mówił Szczerski - _ to nadzieja dla lewicy europejskiej na odzyskanie wigoru, bo była w dużej defensywie _.

_ Lewica będzie próbowała się wzmocnić. Hollande wyrasta na przywódcę europejskiej lewicy. To, co on zrobi, będzie rzutowało na całą lewicę w Europie. Może to być początek pewnej rekonkwisty lewicowej w Europie _ - uważa poseł PiS.

W poniedziałek francuskie MSW po przeliczeniu wszystkich kart do głosowania podało, że socjalista Francois Hollande zwyciężył w wyborach prezydenckich we Francji uzyskując 51,62 proc. głosów. Jego rywal, ustępujący prezydent Nicolas Sarkozy zdobył 48,38 proc.

Czytaj więcej komentarzy po wyborach we Francji w Money.pl
Premier Włoch o wyborach. "To konieczne" Premier odniósł się do porażki Nicolasa Sarkozy'ego, jednego z architektów antykryzysowej polityki UE i zwycięstwa socjalisty Francois Hollande'a oraz sukcesu partii konserwatywnej w Grecji.
"Hollande wygrał, zbliża się koniec euro" Jeśli Paryż wycofa się teraz ze strategii oszczędności i reform strukturalnych, nasili się ucieczka kapitału z Francji - pisze Jeremy Warner z _ The Telegraph _.
Koniec Merkozego, czas na duet Merk-lande Dziennik Sueddeutsche Zeitung ocenia, że socjalista Hollande może okazać się nawet lepszym partnerem dla chadeckiej polityk Merkel, niż dotychczasowy prezydent Francji Nicolas Sarkozy.
Tagi: wybory we francji, francois hollande, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz