Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

HSBC Private Bank podejrzany o namawianie klientów do oszustw podatkowych

0
Podziel się:

Szacuje się, że z powodu tych praktyk fiskus stracił około 4 mld dolarów.

HSBC Private Bank podejrzany o namawianie klientów do oszustw podatkowych
(TheTruthAbout.../CC/Flickr)

Wymiar sprawiedliwości we Francji podejrzewa genewski Bank o namówienie około 3000 swych francuskich klientów do ukrywania kont przed tamtejszym urzędem podatkowym. Szacuje się, że w ten sposób fiskus stracił ok. 4 mld dolarów.

Wnioski trwającego od stycznia 2009 r. postępowania wskazują na bezpośrednią odpowiedzialność szwajcarskiego banku. _ HSBC Private Bank w Szwajcarii czerpał korzyści z podatkowego oszustwa polegającego na ukrywaniu źródeł przepływów pieniężnych oraz organizowaniu prania brudnych pieniędzy. Pozwalało to tysiącom jego klientów skutecznie ukrywać majątek przed francuską administracją podatkową _ - zaznaczali w tych dniach prowadzący dochodzenie sędziowie Renaud Van Ruymbeke oraz Charlotte Bilger.

_ - Bank dawał swoim klientom do dyspozycji konta offshore zakładane pod nazwą zagranicznych firm i zachęcał do ukrywania na nich środków finansowych _ - dodają. Wobec tego HSBC może zostać _ oskarżone o pranie pieniędzy pochodzących z uchylania się od opodatkowania _.

Oszustwo wyszło na jaw w 2008 r., gdy 26 grudnia jeden z pracowników banku, informatyk Herve Falciani, dostarczył francuskim władzom podatkowym kilkadziesiąt gigabajtów tajnych informacji zawierających dane francuskich klientów HSBC z lat 2005-2006.

Na tej podstawie francuski wymiar sprawiedliwości sporządził listę ok. 3000 nazwisk potencjalnych oszustów podatkowych. Lista ta obejmowała zarówno klientów już rozliczonych z francuskim urzędem podatkowym z tytułu posiadania konta w Szwajcarii, jak i tych, którzy takie konto ukrywali.

W tej drugiej grupie znalazł się Antoine Francisci, były bankier i właściciel kasyna w Paryżu, który przyznał się do założenia konta w Szwajcarii _ w celu lokowania tam środków _, których _ nie chciał zgłaszać urzędowi podatkowemu _.

Klientem HSBC Francisci został już w 1990 r. _ Posiadałem również konta (oficjalnie) powiązane z różnymi firmami. Firmy były formalnymi właścicielami kont, ale środki na nich zgromadzone należały do mnie _ - zeznał w listopadzie 2013 r. Zgromadził w ten sposób ok. 10 mln euro.

Zameldowany od 2009 r. w Szwajcarii Antoine Francisci zapewnia, iż rozliczył się już z francuskim fiskusem. Twierdzi, że musiał zapłacić 2 mln euro kary. Dyrekcja HSBC nie chce komentować toczącego się postępowania. W ostatnim oświadczeniu w tej sprawie z 2009 r. bank dementował doniesienia o swoim udziale w podobnym procederze i potępił uchylanie się od płacenia podatków w jakiejkolwiek formie.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)