Notowania

Ustaje szturm nielegalnych imigrantów na Europę. Przybyło ich o 64 proc. mniej niż przed rokiem

Maleje liczba nielegalnych przekroczeń granicy na głównych szlakach migracyjnych do UE - podała w środę Europejska Agencja Frontex. Największy spadek napływu imigrantów odnotowano na włoskich wybrzeżach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Największy spadek napływu imigrantów odnotowano na włoskich wybrzeżach

Maleje liczba nielegalnych przekroczeń granicy na głównych szlakach migracyjnych do UE - poinformowała w środę Europejska Agencja Frontex.

Przez dziewięć miesięcy 2017 r. czterema głównymi szlakami do Unii Europejskiej przedostało się 156 tys. imigrantów. To o 64 proc. mniej niż rok wcześniej - wynika z danych Frontexu.

We wrześniu do UE nielegalnie próbowało przedostać się 13,9 tys. osób - o ponad 40 proc. mniej, niż we wrześniu 2016 r., gdy granicę przekroczyło 23,7 tys. imigrantów.

Dlaczego migranci nie chcą przyjechać do Polski?

Największy spadek odnotowano na szlaku środkowośródziemnomorskim prowadzącym do Włoch. W porównaniu z wrześniem ubiegłego roku są to liczby mniejsze o ponad dwie trzecie. Ogólna liczba imigrantów, którzy przedostali się do Włoch we wrześniu, była jednak wyższa niż w poprzednich miesiącach z powodu większej migracji m.in. z Tunezji i Algierii.

W pierwszych trzech kwartałach 2017 r. centralną drogą śródziemnomorską przybyło do UE 104,8 tys. osób (spadek w ujęciu rocznym o 21 proc.).

Przez zachodnią część Morza Śródziemnego do UE dostało się we wrześniu 1,8 tys. osób (o 25 proc. więcej niż przed rokiem). Liczba migrantów, którzy dotarli do Hiszpanii od stycznia do września, wyniosła 14,8 tys. - ponad dwa razy więcej niż w tym samym okresie 2016 r. Większość osób pochodziła z Maroka, Wybrzeża Kości Słoniowej i Algierii.

Z kolei poprzez wschodnią część Morza Śródziemnego do Grecji dotarło we wrześniu 5,75 tys. migrantów (o 56 proc. więcej niż przed rokiem). W ciągu trzech pierwszych kwartałów tą drogą do Europy dostało się 24,7 tys. migrantów (spadek o 84 proc.). Ten szlak wybierają głównie Syryjczycy, Irakijczycy i Afgańczycy.

Frontex informuje, że stosunkowa niewielka liczba nielegalnych przekroczeń miała miejsce na drodze bałkańskiej, dzięki skuteczniejszym kontrolom granicznym.

Z Brukseli Łukasz Osiński

Tagi: świat, unia europejska, dyplomacja, organizacje, imigracja, ue, włochy, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-10-2017

RuppertKiedy wreszcie pojmiecie, że CAŁY EXODUS tzw. uchodźców JEST STEROWANY przez kilka państw muzułmańskich? Celowo wywołane wojny religijne ( nikt obcy … Czytaj całość

18-10-2017

HeidfeldPrzez cale dziesieciolecia wmawiano Nam, ze Polska nic nie znaczy... Dzis Europa umiera, a Polska rosnie w siłę... Miejmy nadzieje, ze Nasza wladza … Czytaj całość

19-10-2017

legasZlikwidować do zera ta fale narazie nie ma z czego sie cieszyć tylko deportować ile się da z powrotem

Rozwiń komentarze (108)