Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Interwencja w Mali może być szansą dla Hollande'a

0
Podziel się:

Początkowe sukcesy kampanii przeciwko islamistom w Mali poprawiają notowania francuskiego prezydenta.

Interwencja w Mali może być szansą dla Hollande'a
(jmayrault/CC BY 2.0/Flickr)

Interwencja w Mali może sprawić, że Francja, w obliczu powściągliwości USA, odzyska pozycję _ żandarma Zachodu _ we frankofońskiej Afryce. Ale czy wystarczy, by umocnić pozycję prezydenta Francois Hollande'a? - zastanawia się _ Financial Times _.

Początkowe sukcesy kampanii przeciwko islamistom w Mali poprawiają notowania francuskiego prezydenta, a niedawny sondaż ośrodka BVA wskazał, że poparcie dla niego wzrosło z 40 proc. do 44 proc. - pisze londyński dziennik. W dodatku zaangażowanie innych zachodnich krajów, które zadeklarowały udział w malijskiej interwencji, a także uczestnictwo sił afrykańskich uczyniło z Francji _ nowoczesnego globalnego lidera _.

_ Financial Times _ ostrzega, że ten entuzjazm może nie być długotrwały. _ Nie minie wiele czasu, gdy możemy wrócić do sytuacji, w której francuska elita, obserwująca spadek popularności Hollande'a od majowych wyborów, poważnie zada sobie pytanie, czy ich kraj, podobnie jak USA, staje się niezarządzalny w rezultacie pogłębiających się podziałów _ - zauważa. I ocenia, że Hollande, który starał się sprostać oczekiwaniom wszystkich, jest rozdarty - dla prawicy jest zbyt etatystyczny i agresywny podatkowo, a dla lewicy zbyt umiarkowany i socjaldemokratyczny.

Dziennik odnotowuje, że francuskie społeczeństwo jest głęboko podzielone w kwestiach fundamentalnych, od modeli socjalnych po ekonomiczne, a podziały przebiegają nie tylko po tradycyjnej linii między prawicą a lewicą, ale także w poprzek tych obozów.

Jeżeli poprzednik Hollande'a, Nicolas Sarkozy, wydawał się zbyt irytujący, to socjalistyczny prezydent może być _ zbyt normalny _. Nie jest przesądzone, czy jego stanowczość w stylu Sarkozy'ego w kwestii Mali zdoła osłabić ten wizerunek - pisze _ FT _.

Podsumowując, dziennik prognozuje, że w optymistycznej wersji Francois Hollande może okazać się francuską wersją Harry'ego Trumana (prezydenta USA) - dyskretnego, pozbawionego charyzmy polityka, który skonfrontowany z dramatycznymi okolicznościami, jak początek zimnej wojny, podejmuje właściwe decyzje z braku lepszych rozwiązań. Jeśli Hollande'owi powiedzie się nie tylko z Mali, a także np. z uelastycznieniem prawa pracy, _ może przejść do historii jako prezydent, który odniósł sukces tam, gdzie jego przeciwnicy ponieśli porażkę _ - zauważa.

_ Dla innych, i tych jest teraz więcej, będzie drugim Jacques'em Chirakiem: prezydentem, którego główną ambicją jest przetrwać _ - ostrzega _ Financial Times _.

Czytaj więcej w Money.pl
Wojska francuskie prą naprząd. Są już w... Francuzom udało się wyprzeć islamistów z Gao i Tmibuktu - poinformowała agencja AFP powołując się na lokalne źródła.
Rząd da miliony dolarów na stabilizację w Mali Rząd Japonii ogłosił dzisiaj, że przeznaczy 120 mln USD na stabilizację sytuacji w Mali i Sahelu.
Mali chce 31 lipca zorganizować wybory Przeprowadzenia wyborów chcą od Mali państwa zachodnie, które poparły francusko-malijską operację przeciwko rebelii islamistów na północy tego kraju.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)