Notowania

Przejdź na
kryzys w irlandii
14.11.2010 17:00

Irlandia poprosi Unię o pomoc finansową?

Według szacunków Irlandia potrzebuje 60-80 mld euro w okresie 2 lat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(soylentgreen23/CC/Flickr)

*Wystąpienie przez Irlandię o pomoc finansową do UE jest tylko kwestią czasu. Szacuje się, że Irlandia potrzebuje 60-80 mld euro w okresie 2 lat. Zakulisowe rozmowy z eurogrupą już się toczą - informuje BBC. Władze irlandzkie zaprzeczają. *

Rzecznik irlandzkiego resortu finansów zdementował w niedzielę te doniesienia w wypowiedzi dla telewizji RTE. Według niego potrzeby finansowe Irlandiisą sfinansowane do połowy 2011 r.

W ostatnich miesiącach Irlandia straciła najwyższy kredytowy rating AAA+, a jej wiarygodność kredytowa oceniana jest obecnie na AA. Irlandia jest członkiem eurostrefy od 1999 roku.
Także irlandzki minister przedsiębiorczości, handlu i zatrudnienia Batt O'Keeffe powiedział w tej samej telewizji, że Unia Europejska nie nalega, by Irlandia wystąpiła o pomoc i że nie są w tej sprawie prowadzone żadne rozmowy.

Wcześniej dziennik _ Irish Times _ i agencja Reutera twierdziły, że jest _ bardzo prawdopodobne _, iż Irlandia uzyska pomoc w ramach Europejskiego Funduszu Stabilizacyjnego. Komisja Europejska oficjalnie tych doniesień nie skomentowała.

_ - Irlandia, w odróżnieniu od Grecji, nie musi zaciągać długu na rynkach finansowych w krótkim czasie. Jednak maklerzy handlujący obligacjami skarbowymi nie są przekonani, że do połowy 2011 roku rząd zdoła zmniejszyć deficyt budżetu i podnieśli Irlandii koszt zaciągania długu tak, że kraju tego nie będzie stać na dalsze zadłużanie _ - zaznacza BBC.

_ - Dublin liczył, że cięcia wydatków i zwyżka podatków, które wprowadzi najbliższy budżet pokażą rynkom finansowym, że rząd ma wolę i plan zmniejszenia deficytu, a tym samym koszty zaciągania długu, które ponosi będą mniejsze _ - dodaje BBC. Deficyt wynosi około 12 proc. PKB, a z kosztami ratowania sektora bankowego - 32 proc. PKB.

Minister finansów Brian Lenihan zapowiedział, że konsolidacja fiskalna w przyszłorocznym budżecie wyniesie 6 mld euro, a deficyt budżetu na 2011 r. zmniejszy się do 9,5-9,75 proc. PKB. W latach 2011-14 rząd chce zmniejszyć wydatki o 15 mld euro; deficyt spadłby wtedy do 8. proc. PKB. Tak duża skala cięć wywołuje społeczne niezadowolenie.

Oprocentowanie rządowego irlandzkiego długu zbliża się do 10 proc. i już teraz jest wyższe od oprocentowania obligacji skarbowych Grecji w maju, w przededniu wystąpienia przez ten kraj o pomoc do EFSF. Koszty ratowania sektora bankowego oceniane na 50 mld euro, w przeliczeniu na głowę mieszkańca wynoszą 14 tys. euro.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Plajta budowlanego potentata w Irlandii ]( http://manager.money.pl/news/artykul/plajta;budowlanego;potentata;w;irlandii,20,0,709908.html )
* [ Irlandczycy oszczędniej przygotują święta ]( http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/irlandczycy;oszczedniej;przygotuja;swieta,70,0,709702.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: kryzys w irlandii, irlandia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz