Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Jacek Dominik będzie zarządzał unijnym budżetem?

0
Podziel się

Dominik miałby pełnić funkcję do końca obecnej kadencji Komisji Europejskiej;

Jacek Dominik będzie zarządzał unijnym budżetem?
(Ministerstwo Finansów)
bCXwtyzp

Rozpoczęła się procedura nominowania polskiego kandydata na tymczasowego komisarza UE ds. budżetu, ponieważ dotychczasowy komisarz Janusz Lewandowski będzie europosłem. Kandydatem jest wiceminister finansów Jacek Dominik - podały źródła dyplomatyczne w Brukseli.

Dominik miałby pełnić funkcję do końca obecnej kadencji Komisji Europejskiej; trwa ona do 31 października. Jego kandydatura, po ukończeniu procedur w Polsce, będzie potrzebować poparcia szefa Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

Na czwartkowo-piątkowym szczycie UE przywódcy mają wskazać kandydata na przewodniczącego nowej Komisji Europejskiej, której kadencja rozpocznie się w listopadzie. Jego kandydatura będzie następnie głosowana przez Parlament Europejski 16 lipca. Potem kraje członkowskie powinny wskazywać nowych komisarzy.

bCXwtyzr

Lewandowski został wybrany na komisarza ds. budżetu i programowania finansowego w lutym 2010 r. W 2011 r., w ankiecie przeprowadzonej przez agencję ComRes europosłowie uznali go za drugiego - po francuskim komisarzu ds. rynku wewnętrznego Michelu Barnierze - najbardziej wpływowego spośród 28 unijnych komisarzy.

Dominik nie byłby jedynym tymczasowym komisarzem w dobiegającym końca składzie KE. Komisarza UE ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehna, który też przechodzi do Parlamentu Europejskiego, ma zastąpić fiński b. premier Jyrki Katainen.

bCXwtyzS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)