Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Janukowycz wypuści Tymoszenko. Jeśli ta nigdy już nie wróci

0
Podziel się:

Prezydent Ukrainy zezwoli na wywiezienie Julii Tymoszenko na leczenie za granicę, jeśli uzyska gwarancje, że po leczeniu była premier nie powróci już do kraju.

Janukowycz wypuści Tymoszenko. Jeśli ta nigdy już nie wróci
(RIA Novosti/EAST NEWS)
bEEIYxRx

Ukraińska opozycja ma nadzieję, że znajdująca się w więzieniu była premier Ukrainy Julia Tymoszenko odzyska wolność przed planowanym na listopad podpisaniem umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE. Jak wynika z wielu źródeł, są na to szanse.

Zdaniem opozycyjnych polityków kwestia wypuszczenia Tymoszenko z więzienia zależy wyłącznie od dobrej woli prezydenta Wiktora Janukowycza. Opozycja uważa, że była premier powinna znaleźć się na wolności do 15 października, gdy specjalni wysłannicy Parlamentu Europejskiego na Ukrainę Aleksander Kwaśniewski i Pat Cox mają przedstawić PE raport w sprawie tego kraju.

Przekonanie, że Tymoszenko niebawem znajdzie się na wolności, wyraził Jurij Łucenko, były szef MSW, który w kwietniu został ułaskawiony przez Janukowycza z odbywania wyroku czterech lat więzienia._ - Nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Pozostaje tylko pytanie, kiedy i w jaki sposób to nastąpi _ - powiedział Łucenko portalowi BBC Ukraina.

bEEIYxRz

_ - Wiem w tej sprawie więcej, niż mogę powiedzieć, i obawiam się, że mógłbym jej zaszkodzić. Nie chcę kłamać czy mówić jakimiś ogólnikami. Moje zbędne komentarze mogłyby wpłynąć na proces uwolnienia Tymoszenko _ - dodał opozycyjny polityk.

Jako możliwe rozwiązanie _ problemu Tymoszenko _ wysłannicy PE, Kwaśniewski i Cox, wskazują wywiezienie jej na leczenie do Niemiec, na co - według niepotwierdzonych informacji - godzi się także prezydent Janukowycz. Szef państwa chciałby jednak uzyskać także gwarancje, że po leczeniu Tymoszenko nie powróci już do kraju i nie będzie przeszkodą w jego planach ubiegania się o reelekcję w wyborach prezydenckich w 2015 r.

Stronnicy byłej premier twierdzą tymczasem, że przed ewentualnym wyjazdem za granicę domaga się ona od władz anulowania jej wyroku sądowego i oczyszczenia z zarzutów stawianych jej w innych sprawach.

_ - Ona nie chce być tak po prostu wypuszczona gdzieś na leczenie, lecz domaga się pełnej politycznej i prawnej rehabilitacji, ponieważ jest przekonana, że nie dokonała żadnego przestępstwa, a trafiła do więzienia w ramach prześladowań politycznych _ - powiedział jeden z deputowanych partii Tymoszenko, Batkiwszczyna, Andrij Pawłowski agencji Interfax-Ukraina.

bEEIYxRF

Podobne stanowisko w sprawie Tymoszenko utrzymuje Unia Europejska, która uważa, że była premier jest ofiarą wybiórczego stosowania prawa. Unijni politycy uważają, że pozostawienie Tymoszenko w więzieniu utrudni podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

Czytaj więcej w Money.pl
Kwaśniewski walczy o uwolnienie Tymoszenko Wypuszczenie Tymoszenko z więzienia jest jednym z najważniejszych warunków, stawianych przez Brukselę przed oczekiwanym w listopadzie podpisaniem umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą
"Nie było takiej propozycji". Julia Tymoszenko... - Władze Ukrainy nigdy nie proponowały mi wyjazdu na leczenie za granicę - oświadczyła więziona była premier tego kraju Julia Tymoszenko.
Ukraina coraz bliżej Unii Europejskiej Unia Europejska docenia konsensus ukraińskich sił politycznych wokół przyjęcia w parlamencie ustaw koniecznych do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE.
bEEIYxSa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)