Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Żywność ma być wszędzie taka sama. KE staje po stronie Polski i krajów ze wschodu Europy

237
Podziel się:

Mieszkańcy Europy Wschodniej od dłuższego mówią, że jakość, zawartość czy skład produktów sprzedawanych w ich krajach różni się od takich samych produktów oferowanych w państwach Europy Zachodniej. Politycy Czech i Słowacji, nagłośnili sprawę, tłumacząc, że nie może być takiego podziału na kontynencie.

Europa Wschodnia nie zgadza się, by na jej sklepowych pólkach były produkty gorszej jakości
Europa Wschodnia nie zgadza się, by na jej sklepowych pólkach były produkty gorszej jakości

- Nie będę akceptował stosowania podwójnych standardów w żywności - zadeklarował niedawno Jean-Claude Juncker. Komisja Europejska wydała w tej sprawie oficjalny komunikat, zapowiadający zdecydowane działania Brukseli. W piątek temat ten został ponownie podniesiony przez przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej, w tym premier Beatę Szydło.

- Świadome dyskryminowanie konsumentów ze względu na kraj ich pochodzenia jest zjawiskiem niedopuszczalnym - powiedziała premier na piątkowym szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Bratysławie.

W szczycie zorganizowanym z inicjatywy Słowacji i Czech biorą udział przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz ministrowie rolnictwa i gospodarki państw członkowskich Wspólnoty. Na spotkaniu obecni są też przedstawiciele Parlamentu Europejskiego oraz stowarzyszeń konsumentów i producentów.

- Powinniśmy być całkowicie pewni, że jeżeli kupujemy produkt na Słowacji, w Polsce czy na Węgrzech, to kupilimy taki sam produkt w jakimkolwiek innym kraju europejskim - stwierdził z kolei premier Węgier Victor Orbán.

Według szefa węgierskiego rządu 70 proc. produktów spożywczych różni się w zależności od tego, czy trafiają do sklepu w Budapeszcie, czy w jednym z krajów Europy Zachodniej.

Zobacz także: Wideo: co znajduje się w konserwach turystycznych?

Pod koniec września Komisja Europejska opublikowała wytyczne dla krajów członkowskich, które mają ułatwić lokalnym władzom rozpoznawanie przypadków łamania przez firmy prawa unijnego.

- Nie zaakceptuję tego, że w niektórych częściach Europy ludziom sprzedaje się żywność niższej jakości niż w innych krajach, pomimo identycznych opakowań i oznaczeń handlowych - powiedział szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker na marginesie wrześniowego przemówienia na temat stanu Unii Europejskiej.

- Musimy teraz wyposażyć władze narodowe w silniejszą władzę blokowania nielegalnych praktyk, gdziekolwiek się pojawiają - zadeklarował.

Bruksela ostrzega: jeden standard albo kary

Formalne zawiadomienie Komisji w sprawie stosowania prawa UE w zakresie żywności i ochrony konsumenta zostało opublikowane 29 września. W jaki sposób Bruksela chce ułatwić krajom członkowskim zwalczanie zjawiska podwójnych standardów żywności?

Komisja Europejska tłumaczy, że wprowadzanie do obrotu towarów w tym samym opakowaniu i w ramach tej samej marki, ale o różnym składzie i smaku może być sprzeczne z przepisami dyrektywy o nieuczciwych praktykach handlowych.

Konieczne w takiej sytuacji jest jednak wykazanie, że po pierwsze konsumenci mają konkretne uzasadnione oczekiwania względem danego produktu w porównaniu z "produktem referencyjnym" i produkt znacznie odbiega od tych oczekiwań.

Po drugie producent pomija dokładne informacje lub nie przekazuje ich konsumentom, a te błędne informacje mogą zaburzać zachowania rynkowe przeciętnego konsumenta. Innymi słowy, gdyby dysponował rzetelnymi informacjami, takiego produktu by nie kupił.

Komisja Europejska pisze, że jeżeli w wyniku badań zidentyfikowane zostaną produkty spożywcze, które pozornie wyglądają tak samo, są wprowadzane do obrotu pod tą samą marką, ale znacznie się różnią pod względem składu lub "profilu sensorycznego", organy odpowiedzialne za egzekwowanie przepisów dyrektywy muszą ocenić w poszczególnych przypadkach, czy konieczne jest dalsze dochodzenie, aby ustalić, czy dane produkty wprowadzano do obrotu zgodnie z dyrektywą o nieuczciwych praktykach handlowych, w tym z wymogiem postępowania z zachowaniem staranności zawodowej.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(237)
hdiv
7 lat temu
No wreszcie prezydent komisji dobrze gada...
LOL
7 lat temu
Test jest idiotyczny, bo nie opiera się o obiektywne kryteria, a o czyste gdybalnictwo.
Kanis
7 lat temu
Jean-Claude Juncker pokazał ludzką twarz!!!!! Chyba chory.
olśniło ich
7 lat temu
tak jest od lat,czy unia o tym nie wiedziała?? nawet ceny niektórych artykułów w lidlu w holandi są niższe niż w polsce.
Hiob
7 lat temu
A co z polskimi producentami? Oni własnie dokładnie produkują psie żarcie na krajowy rynek, a za granicę idą najlepsze kąski. Kupcie konserwę "Gulasz angielski" znanej polskiej firmy w Tesco w Polsce, a w Tesco w Anglii czy Holandii. To tylko jeden z tysięcy produktów produkowanych przez naszych ziomali dla swoich ziomali.
...
Następna strona