Notowania

zaległe podatki
01-09-2016 (15:04)

Jest rozwiązanie zagadki cudownego mnożenia majątku narodowego Irlandii

Na marginesie sporu miedzy Komisją Europejską a koncernem Apple o zaległe 13 miliardów euro podatków należnych Irlandii, brytyjskie media ujawniają zagadkę cudownego pomnożenia irlandzkiego majątku narodowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock/Tilman Ehrcke)

Wartość gospodarki Irlandii tylko w zeszłym roku wzrosła o ponad jedną czwartą, a wszystko za sprawą globalnych koncernów i "twórczej księgowości".

Eksperci fiskalni wyjaśniają, że globalne spółki informatyczne, takie jak Apple, Microsoft, Google czy Facebook, które ulokowały swoje europejskie dyrekcje w Irlandii, odprowadzają tam swoje zyski z całej Europy, korzystając z niskiego, 12,5 proc. podatku korporacyjnego. Odpisują sobie także od podatku opłaty za licencje technologiczne i software'owe, ulokowane w firmach-córkach w karaibskich rajach podatkowych. A że same ustalały koszt tych licencji, to odpisy podatkowe były ogromne.

Od zeszłego roku rząd Irlandii wprowadził nową możliwość - sprowadzenia na stałe tej własności intelektualnej na wyspę. Przedstawia ona ogromną wartość nominalną, mimo że nie istnieje fizycznie, a importując ją, spółki ponoszą, również nominalnie, duże koszty. Pozwala im to na dalsze odpisy podatkowe, ale zarazem pomnaża wartość majątku narodowego Irlandii, która - wraz z ulokowanymi w kraju koncernami i ich własnością intelektualną - wzrosła w ciągu jednego roku o ponad 26 procent.

Tagi: zaległe podatki, apple, ke, irlandia, wiadomości, gospodarka, podatki, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-09-2016

finansistaMACIE NAJLEPSZY PRZYKLAD JAK FALSZYWYM "WSKAZNIKIEM "JEST PKB.ROSNIE W POLSCE NIEPRZEWANIW OD 7% (2007 rok coroku , do 3,5 % w 2015 roku i co … Czytaj całość

01-09-2016

własnego interesu było pilnowaćChińczycy mieli w...Mekongu licencje i tajemnice i wszyscy w qipao ich z nabożeństwem teraz całują.

Rozwiń komentarze (2)