Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Jest zgoda Unii na nowe rozmowy z Turcją

Decyzję taką podjęli obradujący w Luksemburgu ministrowie ds. europejskich państw UE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Allan Henderson/CC/Flickr)

Unia Europejska zgodziła się na otwarcie nowego rozdziału negocjacji akcesyjnych z Turcją, co jednak nastąpi dopiero jesienią - poinformowała irlandzka prezydencja UE.

Decyzję taką podjęli obradujący w Luksemburgu ministrowie ds. europejskich państw UE. Zgodnie z poniedziałkową propozycją Niemiec formalnie rozmowy dotyczące 22. rozdziału negocjacji, czyli polityki regionalnej, mają rozpocząć się w październiku, po przedstawieniu przez Komisję Europejską rocznego raportu o sytuacji w Turcji.

Początkowo konferencję międzyrządową, która otworzyć ma pierwszy od trzech lat rozdział w negocjacjach akcesyjnych z Turcją, planowano na 26 czerwca. Opóźnienie startu rozmów to konsekwencja obaw UE, związanych z ostatnimi antyrządowymi demonstracjami w tureckich miastach, na które policja zareagowała przemocą.

Szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle powiedział we wtorek, że obawy związane z sytuacją w Turcji są zrozumiałe. "Ale nie można zapominać o strategicznych interesach na dłuższa metę. To wymaga wyważonej i dyplomatycznie mądrej decyzji" - podkreślił. W nocy z poniedziałku na wtorek Westerwelle rozmawiał z szefem tureckiej dyplomacji Ahmetem Davutoglu, który miał zaakceptować niemiecką propozycję w sprawie kolejnego rozdziału negocjacji.

Turcja wystąpiła z wnioskiem o wejście do UE w 1987 roku. Negocjacje rozpoczęły się w 2005 roku i od tego czasu ich postęp jest minimalny. Dzieje się tak z powodu sprzeciwu wielu krajów UE, w tym Francji i Niemiec, wobec tureckiej akcesji. Ze strony Turcji przeszkodą jest niespełnianie przez nią unijnych standardów w dziedzinie praw człowieka i swobód politycznych. Innym problemem jest konflikt z Cyprem; Ankara wspiera samozwańczą turecką republikę na północy wyspy.

W ciągu rozpoczętych osiem lat temu negocjacji akcesyjnych z Turcją udało się otworzyć 13 z 35 rozdziałów negocjacyjnych. Tylko jeden - nauka i badania naukowe - został zamknięty.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak Turcja uratuje europejskie gospodarki? Szefowie MSZ Unii: _ dzisiejsza Turcja to kraj radykalnie odmienny od tego, który zwrócił się kiedyś z wnioskiem o wejście do Wspólnoty _.
Chorwaci liczą już zyski po wejściu do Unii Władze w Zagrzebiu liczą między innymi na wzrost przychodów z turystyki.
Unijne pieniądze dla Polski przepadną? Los unijnego budżetu pozostaje w rękach Parlamentu Europejskiego. Część chce głosować przeciwko.
Tagi: turcja w unii europejskiej, unia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz