Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Julia Tymoszenko wyjdzie z więzienia? Dziś ważne głosowanie

0
Podziel się:

Uwolnienie byłem premier jest warunkiem zawarcia umowy stowarzyszeniowej Ukraina - Unia.

Julia Tymoszenko wyjdzie z więzienia? Dziś ważne głosowanie
(ASSOCIATED PRESS/</br>FOTOLINK/East News)

Zalecenia komisji parlamentarnej nie są konieczne do głosowania w Radzie Najwyższej Ukrainy nad projektami ustaw umożliwiających uwolnienie byłej premier Julii Tymoszenko - powiedział deputowany ukraińskiej opozycji Andrij Parubij.

Polityk jest przekonany, że zapowiadane na dziś głosowanie nad ustawami ws. Tymoszenko dojdzie do skutku. _ - Głosowanie się odbędzie, ponieważ wpisano je do porządku dziennego obrad. Komisja parlamentarna jest jedynie organem doradczym, a jej decyzje nie są obligatoryjne _ - wyjaśnił.

Wcześniej wczoraj parlamentarna komisja ds. wsparcia prawnego organów ścigania nie uzgodniła, który z projektów ustawy dotyczącej wypuszczenia byłej premier na wolność należy skierować do rozpatrzenia przez deputowanych i zaleciła ich dopracowanie. Wywołało to obawy, że zaplanowane na dziś głosowanie zostanie odwołane, przez co runą nadzieje na podpisanie umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE.

Uwolnienie Tymoszenko, której skazanie na siedem lat więzienia UE uważa za symbol wybiórczego sądownictwa, jest warunkiem zawarcia tej umowy, co zaplanowano na koniec listopada w Wilnie. Choć unijni politycy ostrzegają, że Ukraińcy mają coraz mniej czasu, ekipa prezydenta Wiktora Janukowycza wciąż nie podejmuje decyzji.

Opozycja podejrzewa, że Janukowycz albo zrezygnował z umowy o stowarzyszeniu, gdyż nie chce widzieć swej największej konkurentki na wolności, albo przedłuża negocjacje z wysłannikami Brukseli, walcząc o ustępstwa.

_ - Janukowycz może domagać się na przykład większych kredytów od Międzynarodowego Funduszu Walutowego, bo doprowadził gospodarkę kraju do bardzo złego stanu, a może też chcieć gwarancji, że Tymoszenko nie będzie uczestniczyła w wyborach prezydenckich _ - powiedział Parubij.

Przedstawiciel rządzącej Partii Regionów Witalij Żurawski ocenił tymczasem po środowym posiedzeniu komisji parlamentarnej, że los umowy stowarzyszeniowej nie jest zagrożony.

_ - Grupa robocza dopracowująca projekty ustaw ws. Tymoszenko zacznie działać już jutro. Sądzę, że szybko dojdzie do wspólnej decyzji. Czasu jest niewiele, ale jeszcze go trochę mamy. Wierzę, że wszystko będzie dobrze _ - powiedział Żurawski dziennikarzom.

Czytaj więcej w Money.pl
Ten raport powie prawdę o Tymoszenko Kwaśniewski i Cox rozpoczęli misję w czerwcu ub. roku.
Ukraina nie podpisze umowy z UE. Nie teraz Leonid Krawczuk twierdzi, że zachowanie ukraińskich władz świadczy o ich niedojrzałości ponieważ nie są one gotowe do zrobienia historycznego kroku z powodu jednej osoby - Julii Tymoszenko.
Wspólna batalia Kwaśniewskiego i Coxa Pat Cox i Aleksander Kwaśniewski liczą na zmiany w prawie pozwalające na leczenie skazanych za granicą.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)