Notowania

kryzys w portugalii
20.07.2012 09:59

Karty kredytowe. Rekord w Portugalii

Statystycznie już niemal każdy Portugalczyk dysponuje tym narzędziem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Contando Estrelas/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Portugalczycy wykazują rekordowe zainteresowanie kartami kredytowymi. Powód to coraz trudniejszy dostęp do zwykłych kredytów bankowych - pisze dziennik _ Diario Economico _.

Z informacji Narodowego Banku Portugalii, na które powołuje się gazeta, wynika, że w całym kraju wydano już w sumie 10 milionów kart kredytowych. Oznacza to, że statystycznie już niemal każdy Portugalczyk dysponuje tym narzędziem.

Zeszły rok był jednak pod tym względem rekordowy: banki wydały ponad 800 tysięcy kart kredytowych - to znacznie więcej, niż w poprzednich latach, kiedy to zainteresowanie tym środkiem płatniczym spadało.

Według specjalistów przyczynił się do tego kryzys i rosnąca ostrożność banków, które coraz niechętnie udzielają zwykłych kredytów. Portugalczycy zastępują je więc kartami, mimo że średnie odsetki wynoszą aż 28 procent. Eksperci zauważają też inną nowość - zmienia się profil zakupów, za które płaci się kartą kredytową.

Obecnie są to już nie tylko podróże czy sprzęt elektroniczny, ale coraz częściej także produkty codziennej potrzeby czy rachunki za prąd i gaz - czytamy w Diario Economico.

Czytaj więcej o sytuacji w Portugalii w Money.pl
Tam prawnicy pomagają, bo grają rocka Prawnicy podkreślają, że za każdym razem czują ogromną ekscytację i z przyjemnością reaktywują na ten jeden dzień swoje zespoły.
Portugalia pod bramką. Odda firmę Chinom? Rząd będzie przede wszystkim rozpatrywał oferty potencjalnych nabywców, którzy zapewnią, że stocznia nie zostanie rozczłonkowana.
Strajk lini lotniczych. Odwołają 2 tysiące lotów? Jeśli protest dojdzie do skutku, ucierpi ponad 300 tysięcy pasażerów.
Tagi: kryzys w portugalii, karty kredytowe, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, IAR, fundusze unijne, gospodarka światowa, banki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz