Notowania

Katalonia płaci gospodarczo za próbę secesji. Spadek liczby turystów i wolniejszy wzrost PKB

Jak oceniają analitycy, Katalonia będzie jeszcze długo ponosić koszty nieudanej próby secesji od Hiszpanii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AFP/EAST NEWS)
Próba oderwania się od Hiszpanii okazała się dla Katalonii porażką, także gospodarczą.

Zeszłoroczna próba oderwania Katalonii od Hiszpanii nie tylko zakończyła się niepowodzeniem, ale także uderzyła gospodarczo w ten bogaty region. Według analityków wzrost PKB Katalonii będzie w tym roku słabszy niż całej Hiszpanii.

Jak oceniła cytowana przez agencję Bloomberg firma analityczna BBVA Research, Katalonia będzie jeszcze długo ponosić koszty nieudanej próby secesji od Hiszpanii.

Słabe wyniki spodziewane są w każdym aspekcie życia gospodarczego Katalonii - od tworzenie miejsc pracy po konsumpcję. Szczególnie bolesny może okazać się spadek obrotów sektora turystycznego.

Wideo: * *Katalonia - palący problem Hiszpanii

Według BBVA Research wzrost gospodarczy Katalonii wyniesie w 2018 roku 2,1 proc. To wyraźnie mniej, niż wzrost PKB całej Hiszpanii, który szacuje się na 2,5 proc.

Za główną przyczynę spowolnienia gospodarczego Katalonii uznano polityczną niepewność po jednostronnej deklaracji niepodległości i wejściu w ostry konflikt z rządem centralnym.

Analiza BBVA Reasearch pojawiła się w czasie, gdy kataloński parlament szykuje się do wyboru nowego prezydenta Katalonii. Ponowne objęcie tego stanowiska zapowiada ukrywający się w Belgii Carles Puigdemont, ale rząd w Madrycie ostrzega, że nie będzie mógł sprawować swej funkcji, jeśli nie będzie fizycznie w Hiszpanii.

Na początku roku hiszpański minister gospodarki Luis de Guindos na miliard euro oszacował straty gospodarcze kraju w wyniku próby secesji Katalonii. Podał też, że zbuntowany region opuściło 3,1 tys. firm, w tym kilka dużych banków i firm detalicznych.

Tagi: hiszpania, katalonia, giełda, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-01-2018

KtośTaka jest prawda. Brak pracy dla Katalończyków. Bardzo duze podwyżki światła,gazu,wody, żywności. Bardzo trudne czasy nastały dla Katalonii

22-01-2018

xyzAle manipulacja! Jak prawie wszystkie artykuły na WP. Właśnie próba secesji przyciąga miliony turystów, a gospodarka Katalonii idzie jeszcze bardziej … Czytaj całość

21-01-2018

cdnA GDZIE OBROŃCY DEMOKRACJI

Rozwiń komentarze (8)