Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Katalonia płaci gospodarczo za próbę secesji. Spadek liczby turystów i wolniejszy wzrost PKB

8
Podziel się:

Jak oceniają analitycy, Katalonia będzie jeszcze długo ponosić koszty nieudanej próby secesji od Hiszpanii.

Próba oderwania się od Hiszpanii okazała się dla Katalonii porażką, także gospodarczą.
Próba oderwania się od Hiszpanii okazała się dla Katalonii porażką, także gospodarczą. (AFP/EAST NEWS)
bEJHWQwl

Zeszłoroczna próba oderwania Katalonii od Hiszpanii nie tylko zakończyła się niepowodzeniem, ale także uderzyła gospodarczo w ten bogaty region. Według analityków wzrost PKB Katalonii będzie w tym roku słabszy niż całej Hiszpanii.

Jak oceniła cytowana przez agencję Bloomberg firma analityczna BBVA Research, Katalonia będzie jeszcze długo ponosić koszty nieudanej próby secesji od Hiszpanii.

Słabe wyniki spodziewane są w każdym aspekcie życia gospodarczego Katalonii - od tworzenie miejsc pracy po konsumpcję. Szczególnie bolesny może okazać się spadek obrotów sektora turystycznego.

bEJHWQwn

Wideo: * *Katalonia - palący problem Hiszpanii

Według BBVA Research wzrost gospodarczy Katalonii wyniesie w 2018 roku 2,1 proc. To wyraźnie mniej, niż wzrost PKB całej Hiszpanii, który szacuje się na 2,5 proc.

Za główną przyczynę spowolnienia gospodarczego Katalonii uznano polityczną niepewność po jednostronnej deklaracji niepodległości i wejściu w ostry konflikt z rządem centralnym.

bEJHWQwt

Analiza BBVA Reasearch pojawiła się w czasie, gdy kataloński parlament szykuje się do wyboru nowego prezydenta Katalonii. Ponowne objęcie tego stanowiska zapowiada ukrywający się w Belgii Carles Puigdemont, ale rząd w Madrycie ostrzega, że nie będzie mógł sprawować swej funkcji, jeśli nie będzie fizycznie w Hiszpanii.

Na początku roku hiszpański minister gospodarki Luis de Guindos na miliard euro oszacował straty gospodarcze kraju w wyniku próby secesji Katalonii. Podał też, że zbuntowany region opuściło 3,1 tys. firm, w tym kilka dużych banków i firm detalicznych.

bEJHWQwO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
Inocenty z Wę...
4 lata temu
No i co na to UE ? Przecież to niesprawiedliwe ! Bo tak naprawdę UE ma gdzieś Katalonię. Władzę tego stanu mieli nadzieję, że Unia ich poprzez a tu masz babo placek !
tomek
4 lata temu
Putin sie cieszy
Mojo_jojo
4 lata temu
Buhahahahaha, takie kity, no nieźle....
bEJHWQwP
aaa
4 lata temu
statystyki , hahaha. Podajcie ile wynosi inflacja w PL bo też jakos nie chce mi sie wierzyć że 2%. Od 10 lat robie zakupy raz na tydzien i widzę ze żywnosc poszla w gore jakies 80%-100%.
xyz
4 lata temu
Ale manipulacja! Jak prawie wszystkie artykuły na WP. Właśnie próba secesji przyciąga miliony turystów, a gospodarka Katalonii idzie jeszcze bardziej w górę.