Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kłótnia w niemieckiej koalicji. Przez rodziców małych dzieci

0
Podziel się:

Nowa minister chciała ułatwić życie rodzinom. Ten pomysł nie spodobał się ugrupowaniu Angeli Merkel.

Kłótnia w niemieckiej koalicji. Przez rodziców małych dzieci
(PA Wire/Press Association Images/EAST NEWS)
bEDyIXuJ

Nowa niemiecka minister do spraw rodziny Manuela Schwesig (SPD) naraziła się chadekom kanclerz Angeli Merkel, proponując 32-godzinny tydzień pracy dla rodziców małych dzieci, z gwarancją pełnego wynagrodzenia.

Schwesig broni swego stanowiska. W piątek powiedziała w telewizji ZDF, że trzeba _ ułatwić życie rodzinom w Niemczech _. Jej zdaniem definicja czasu pracy w pełnym wymiarze w przypadku matek i ojców dzieci w wieku poniżej trzech lat powinna przewidywać skrócenie tygodniowego wymiaru czasu pracy z 40 godzin do 32 godzin.

Politycy CDU, tworzącej tzw. wielką koalicję z SPD, uznali tę propozycję za _ szaleństwo _, twierdząc, że jej wprowadzenie w życie byłoby ciężarem dla podatników i dla gospodarki. _ Chciałbym się dowiedzieć, skąd wziąć na to pieniądze _ - powiedział deputowany CDU Michael Fuchs.

bEDyIXuL

Krytycy propozycji minister Schwesig argumentują, że zmuszanie pracodawców do płacenia pełnego wynagrodzenia za pracę w niepełnym wymiarze godzin byłoby _ atakiem na konkurencyjność niemieckiej gospodarki _.

Koła gospodarcze są już zaniepokojone rządowymi planami wprowadzenia płacy minimalnej, ograniczenia umów o pracę na czas określony oraz obniżenia wieku emerytalnego dla niektórych kategorii pracowników.

Schwesig odpiera zarzuty twierdząc, że proponowane przez nią rozwiązanie jest korzystne dla gospodarki, ponieważ umożliwi pozostanie w stosunku pracy większej liczbie ludzi, zwłaszcza dobrze wykształconych kobiet, jeśli uznają one, że mogą pogodzić pracę z życiem rodzinnym.

Czytaj więcej w Money.pl

bEDyIXuR
bEDyIXvm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)