Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
niemcy
28.07.2013 14:50

Koalicja przeciwko parytetom w koncernach

Niemcy zbudowały koalicję państw pozwalającą na zablokowanie inicjatywy Komisji Europejskiej w sprawie wprowadzenia 40-proc. kwoty dla kobiet w radach nadzorczych spółek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(jonworth-eu/CC/Flickr)

Niemcy zbudowały koalicję 9 państw UE pozwalającą na zablokowanie inicjatywy Komisji Europejskiej w sprawie wprowadzenia 40-proc. kwoty dla kobiet w radach nadzorczych spółek notowanych na giełdach - podał niemiecki dziennik Welt am Sonntag.

Przedstawiciele Niemiec i ośmiu innych krajów podpisali - przy okazji spotkania ministrów pracy i spraw socjalnych państw Unii Europejskiej pod koniec czerwca - oświadczenie, w którym informują, że nie popierają propozycji komisarz sprawiedliwości Viviane Reding, dążącej do wprowadzenia do 2020 r. 40-procentowej kwoty. Oświadczenie, do którego dotarła redakcja _ Welt am Sonntag _, nie zostało upublicznione.

Przeciwnikami parytetu są, oprócz Niemiec, Wielka Brytania, Szwecja, Dania, Holandia, Estonia, Litwa, Węgry i Czechy. Kraje te dysponują 120 głosami w Radzie Europejskiej (na 352 głosy), co powoduje, że zwolennicy kwoty nie będą w stanie uzyskać wymaganej większości 260 głosów.

Zdaniem Berlina i jego sojuszników UE nie ma kompetencji do wprowadzenia kwot. Decyzje w tej sprawie powinny ze względu na różne systemy społeczne w krajach członkowskich podejmować narodowe parlamenty - czytamy w deklaracji dziewięciu krajów.

Głosowanie propozycji dotyczącej kwoty na forum ministrów pracy krajów UE planowane jest na 15 października, już po wyborach parlamentarnych w Niemczech.

Dojście do władzy w Berlinie partii, która popiera kwoty, może zmienić układ sił na scenie europejskiej - zauważa _ Welt am Sonntag _. Zwolennikami kwoty dla kobiet jest zarówno największa partia opozycyjna Socjaldemokratyczna Partia Niemiec, jak i ich ewentualny koalicjant - partia Zielonych.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/100/m249956.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nie;bedzie;parytetu;we;wladzach;spolek,13,0,1229325.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Nie będzie parytetu we władzach spółek Senat uznał , że dyrektywa mająca zwiększyć odsetek kobiet we władzach spółek będzie niezgodna z zasadą pomocniczości.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/140/m87180.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/parytet;w;firmach;kobiety;dziela;komisarzy,178,0,1182642.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ostry spór komisarzy UE. Kobiety nie chcą... Spór w Komisji Europejskiej o miejsca dla kobiet w zarządach największych unijnych firm.
Tagi: niemcy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, prawo, wiadmości, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz