Notowania

emerytury rolników
25.02.2015 16:28

Komisja Europejska wygrywa z Polską w sądzie w Luksemburgu. Polska straci 35 milionów euro?

Przegrana dotyczy sporu z Komisją Europejską w unijnym sądzie w Luksemburgu. Kara za źle wydane fundusze rolne została podtrzymana.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Parlament Europejski)

Polska przegrała z Komisją Europejską w unijnym sądzie w Luksemburgu. Kara za źle wydane fundusze rolne została podtrzymana i Polska straci 34,5 miliona euro - sędziowie oddalili bowiem skargę na decyzję Brukseli. Polsce przysługuje jeszcze odwołanie do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. MSZ nie potwierdza jednak, że taka decyzja zapadnie.

Chodzi o uchybienia w systemie wcześniejszych emerytur wypłacanych z funduszu na rozwój obszarów wiejskich. W lutym 2013 roku Komisja Europejska zarzuciła polskiemu rządowi niedostateczną kontrolę wypłat. Argumentowała, że nie ma pewności czy wszyscy, którzy otrzymali emerytury, byli rzeczywiście wcześniej rolnikami.

Polska długo spierała się z Komisją o definicję prowadzenia działalności rolniczej, która miała być podstawą przyznawania wcześniejszych emerytur i w końcu zaskarżyła decyzję Brukseli do unijnego sądu. Po prawie dwuletnim postępowaniu sędziowie przyznali rację Komisji Europejskiej. Uznali, że Komisja prawidłowo określiła warunki przyznania świadczeń, ograniczając je do gospodarstw większych, z pominięciem słabiej rozwiniętych i mniej rentownych.

Teraz do polskich władz należy decyzja - czy pogodzić się z orzeczeniem unijnego sądu i utratą ponad 34 milionów euro, czy też odwoływać się do Trybunału Sprawiedliwości. - _ Rozmowy cały czas trwają _ - mówi Rafał Trzaskowski minister do spraw europejskich.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/m322564.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/unikanie-podatkow-bruksela-chce-walczyc-z,63,0,1716287.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Bruksela zamierza ukrócić unikanie podatków W ciągu miesiąca KE ma zaproponować przepisy dotyczące automatycznej wymiany danych i decyzji podatkowych, co ma zapewnić większą przejrzystość.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/112/m334960.jpg ) ] (http://tech.money.pl/energia-i-ekologia/artykul/propozycje-ke-niewykonalne,106,0,1715818.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Propozycje KE niewykonalne Bruksela pracuje nad zmianami w dyrektywach odpadowych. Poprzednie propozycje nie znalazły akceptacji u wszystkich państw, m.in. Polski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/112/m334192.jpg ) ] (http://tech.money.pl/energia-i-ekologia/artykul/najwazniejsze-aspekty-unii-energetycznej,110,0,1705070.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Najważniejsze aspekty Unii Energetycznej Premier Ewa Kopacz rozmawiała w poniedziałek (2 lutego) z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej.

MSZ liczy, że unijne pieniądze dla rolników uda się uratować. Rozmowy cały czas trwają - mówi Rafał Trzaskowski minister do spraw europejskich.
Polska przegrała z Komisją Europejską w unijnym sądzie w Luksemburgu. Kara za źle wydane fundusze rolne została podtrzymana - sędziowie oddalili skargę Warszawy na decyzję Brukseli. Szanse na odzyskanie 34,5 miliona euro z unijnego budżetu są coraz mniejsze, ale Polsce przysługuje jeszcze odwołanie do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. MSZ nie potwierdza, że taka decyzja zapadnie.
Chodzi o uchybienia w systemie wcześniejszych emerytur wypłacanych z funduszu na rozwój obszarów wiejskich. W lutym 2013 roku Komisja Europejska zarzuciła rządowi w Warszawie niedostateczną kontrolę wypłat. Argumentowała, że nie ma pewności czy wszyscy, którzy otrzymali emerytury, byli rzeczywiście wcześniej rolnikami.
Polska długo spierała się z Komisją o definicję prowadzenia działalności rolniczej, która miała być podstawą przyznawania wcześniejszych emerytur i w końcu zaskarżyła decyzję Brukseli do unijnego sądu. Po prawie dwuletnim postępowaniu sędziowie przyznali rację Komisji Europejskiej. Uznali, że Komisja prawidłowo określiła warunki przyznania świadczeń, ograniczając je do gospodarstw większych, z pominięciem słabiej rozwiniętych i mniej rentownych.
Teraz do polskich władz należy decyzja - czy pogodzić się z orzeczeniem unijnego sądu i utratą ponad 34 milionów euro, czy też odwoływać się do Trybunału Sprawiedliwości.

Tagi: emerytury rolników, wiadomości, kraj, gospodarka, unia, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz