Notowania

komisja europejska
20.12.2014 14:50

Komisja Europejska zatwierdziła program za miliard euro. Ile da?

To najważniejszy dla województwa dokument finansowy związany z funduszami europejskim.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Parlament Europejski)

W Regionalny Program Operacyjny Lubuskie 2020 region zainwestuje 1 mld euro, z czego wkład unijny wyniesie 900 mln euro - poinformowała KE.

Wśród celów programu wymienia się zwiększenie udziału wydatków na badania i rozwój do 0,5 proc., zwiększenie udziału energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w łącznej produkcji energii do blisko 12,5 proc., a także ograniczenie odsetka osób zagrożonych ubóstwem do mniej niż 13 proc.

RPO Lubuskie 2020 to najważniejszy dla województwa dokument finansowy związany z funduszami europejskim. Lubuskie ma do wykorzystania dokładanie 906 mln euro z unijnej kasy - 653,3 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i 252,7 mln euro z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) - poinformował PAP rzecznik Zarządu Woj. Lubuskiego Michał Iwanowski.

_ - Nasz RPO jest efektem wielomiesięcznej, żmudnej pracy zarówno zarządu województwa jak i naszych merytorycznych pracowników, jest też efektem wielu spotkań konsultacyjnych, dzięki czemu można go nazwać dokumentem szerokiego konsensusu. Ale stawka o jaką gramy jest bardzo wysoka: to dalszy rozwój gospodarczy, utrzymanie szybujących obecnie wskaźników ekonomicznych woj. lubuskiego i zrównoważone podejście do inwestycji publicznych na obszarach wiejskich, w miastach wojewódzkich oraz w miastach subregionalnych _ - powiedziała marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.

W ramach EFRR największa część funduszy - 193 mln euro będzie przeznaczona na gospodarkę i innowacje, a w ramach EFS największa część - ok. 80 mln euro będzie do wykorzystania na wsparcie nowoczesnej edukacji. Program przewiduje także m.in. 136 mln euro na rozwój transportu, 108 mln euro na gospodarkę niskoemisyjną. W przypadku tzw. miękkich projektów związanych z polityką społeczną 71 mln euro zaplanowano na wsparcie regionalnego rynku pracy, a 68 mln euro zarezerwowano na równowagę społeczną (przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i walkę z ubóstwem), a 19,6 mln euro na kulturę.

Do największych projektów, które w ramach RPO Lubuskie 2020 zamierza zrealizować samorząd województwa należą: budowa mostu w Milsku za ok. 100 mln zł, rozbudowa i modernizacja linii kolejowej nr 203 na odcinku Krzyż-Gorzów Wlkp. - ok. 100 mln zł, utworzenie wielospecjalistycznego centrum pediatrii w Zielonej Górze - ok 80 mln zł, zabezpieczenie przeciwpowodziowe regionu - ok. 100 mln zł.

Wsparcie dla projektów promujących działalność badawczo-rozwojową i inwestowanie w innowacje, również we współpracy z uczelniami i jednostkami naukowymi- ok. 200 mln zł.

Zatwierdzenie RPO Lubuskie 2020 przez KE oznacza, że od przyszłego roku firmy, samorządy i organizacje pozarządowe będą mogły zacząć sięgać po fundusze unijne z tego źródła, czyli rozpocznie się nabór do konkursów.

W ramach RPO będą realizowane m.in. tzw. ZIT-y (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne) dla miejskich obszarów funkcjonalnych Zielonej Góry (58,3 mln euro) i Gorzowa Wlkp. (49,3 mln euro). Samorząd regionu kończy także prace nad Kontraktem Lubuskim - dokumentem z listą zadań zgłoszonych przez partnerstwa gmin.

W perspektywie finansowej 2007-13 region lubuski miał do dyspozycji w ramach swojego programu operacyjnego 491 mln euro.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: komisja europejska, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz