Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komitet Nadzoru Bankowego. Nowe reguły dla globalnego sektora

0
Podziel się:

Będą musiały utrzymywać kapitały, by przetrwać ostry kryzys finansowy trwający 30 dni.

Komitet Nadzoru Bankowego. Nowe reguły dla globalnego sektora
(EPA/PATRICK STRAUB/PAP)

Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego ustalił w Bazylei przepisy, które mają zagwarantować, że banki będą miały wystarczające kapitały, by przetrwać ostry kryzys finansowy trwający 30 dni.

Na zdjęciu od lewej Stefan Ingves, gubernator Sveriges Riksbank oraz Mervyn King, gubernator Bank of England na konferencji prasowej.

Nowe przepisy stanowią, że banki będą musiały w przyszłości posiadać wystarczające rezerwy gotówki oraz aktywów, które mogą zostać łatwo sprzedane - jak akcje i obligacje przedsiębiorstw oraz rządów - aby przetrwać ostry kryzys - pisze AP.

Według AFP niedzielne ustalenia Bazylejskiego Komitetu Nadzoru Bankowego, złożonego z międzynarodowych regulatorów sektora, łagodzą wstępną wersję przepisów, które będą wprowadzane za dwa lata. Nowe regulacje w sposób bardziej elastyczny określają typ łatwych do sprzedania aktywów, które będą musiały posiadać banki.

Przepisy będą wprowadzane stopniowo, począwszy od 1 stycznia 2015 roku; od tego momentu banki będą musiały posiadać 60 proc. takiej rezerwy. Co rok jej wysokość będzie musiała być zwiększana o 10 pkt procentowych, aż do 2019 roku, kiedy nowe przepisy nabiorą pełnej mocy.

Gubernator Bank of England, czyli banku centralnego Wielkiej Brytanii, Mervyn King powiedział, że ma nadzieję, iż nowe reguły zapobiegną sytuacji, w której banki zmuszone byłyby polegać w zbyt dużym stopniu na pomocy banków centralnych - pisze AP, przypominając, że w ostatnich latach były one zmuszone interweniować, by zapewnić płynność systemowi finansowemu.

King dodał, że _ znacząca większość _ największych banków światowych _ posiada już więcej płynnych aktywów niż wynosi minimum _ wymagane zgodnie z nowymi przepisami.

Przepisy uzgodnione w niedzielę stanowią część większego porozumienia zwanego Bazyleą III lub Porozumieniem Bazylejskim III, które określa pakiet reform dotyczących wymogów kapitałowych i zarządzania ryzykiem w bankach działających transgranicznie. Porozumienie to ma zapobiec takim kryzysom jak ten, który rozpoczął się wraz z upadkiem banku Lehman Brothers w 2008 roku i wymusił zasilanie banków w USA i Europie z pieniędzy podatników - pisze AP.

Reforma ta spotkała się z krytyką wielu środowisk finansowych, które uznały, że jeśli pakiet przepisów zostanie przyjęty w swej pierwotnej wersji, zarysowanej po upadku Lehman Brothers, to ograniczy to w sposób drakoński fundusze, jakimi banki będą mogły dysponować udzielając pożyczek - podaje AFP.

Zgodnie z wymogami Bazylei III banki będą musiały stopniowo zwiększać rezerwy kapitałowe najwyższej jakości, takie jak akcje i gotówka, z 2 proc. swych aktywów obciążonych ryzykiem do - docelowo - 7 proc. w roku 2019 - pisze AP.

banki
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)