Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Koniec z dopalaczami. Unia zarządziła: kary jak za narkotyki

Koniec z dopalaczami. Unia zarządziła: kary jak za narkotyki

Nawet kilkaset osób rocznie ginie przez dopalacze. Fot. Reporter Poland
Nawet kilkaset osób rocznie ginie przez dopalacze.

Nowe substancje psychoaktywne, "dopalacze", będą szybciej wycofywane z rynku w UE. Ich produkcja i dystrybucja będzie podlegała sankcjom karnym, tak jak w przypadku narkotyków. We wtorek Parlament Europejski przyjął nowe przepisy w tej sprawie.

"Dopalacze" są związkami chemicznymi, które nie są nielegalne i można je otwarcie sprzedawać, mimo że ich działanie jest podobne do działania nielegalnych narkotyków, takich jak kokaina, heroina, marihuana lub ecstasy.

Jednak po objęciu zakazem i wycofaniu z rynku produkcja, dystrybucja oraz sprzedaż substancji uznanych za niebezpieczne może być zagrożona maksymalną karą co najmniej dziesięciu lat pozbawienia wolności, tak jak w przypadku innych nielegalnych narkotyków.

Władze krajowe będą miały sześć miesięcy, zamiast 12, na wdrożenie decyzji UE. Ulepszona zostanie również wymiana informacji poprzez Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA).

Przyjęte we wtorek przez Parlament Europejski zmiany w przepisach skracają również o połowę czas badania ryzyka związanego z nową substancją psychoaktywną oraz wprowadzenia środków kontrolnych w UE, jeśli jest to konieczne, aby nadążyć za szybkim rozwojem sytuacji na rynku.

Dopalacze? "To jakby zjeść trutkę na szczury"

Wzmocniona została także rola Europolu, który z pomocą systemu wczesnego ostrzegania oraz procedur oceny ryzyka będzie sprawdzał, w jakim stopniu organizacje przestępcze zaangażowane są w wytwarzanie i rozprowadzanie tego typu substancji.

Parlament wprowadził zmiany w przepisach dotyczących EMCDDA 609 głosami za, przy 19 głosach przeciw oraz 29 wstrzymujących się, natomiast zmiany w dyrektywie dotyczącej przestępstwa i kary w dziedzinie nielegalnego handlu narkotykami, w drugim czytaniu, zostały przyjęte bez głosowania.

- 254 osoby zmarły w UE w 2016 roku w wyniku spożycia nowej substancji psychoaktywnej. Ochrona zdrowia obywateli, zwłaszcza młodych, jest naszym moralnym i politycznym obowiązkiem. Zapewniamy szybszą reakcję przeciwko nowym substancjom psychoaktywnym oraz lepszą koordynację pomiędzy krajami - powiedział Michał Boni, który był w PE odpowiedzialny za prace nad nowymi przepisami.

Państwa członkowskie UE mają 12 miesięcy na wprowadzenie zmian w dyrektywie do przepisów krajowych. Rozporządzenie zacznie obowiązywać z końcem okresu przejściowego.

Łukasz Osiński

ue, prawo, narkotyki, dopalacze, obostrzenia
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Sasza
2017-10-26 15:31
Ile osob zabil alkohol?
Aga
2017-10-25 11:39
Decyzja czy dyrektywa ? 6 miesięcy czy 12 miesięcy?
Autor tekstu powinien być bardziej prezyzyjny.
JK
2017-10-25 10:22
To ludzie już są tak głupi że trzeba robić urzędowe zakazy żeby nie żarli świństw? Ja bym jednak dopuścił Darwina do działania bo nie chcę żeby tacy ludzie brali udział w wyborach.
Pokaż wszystkie komentarze (8)