Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Sebastian Ogórek
|

Koniec z dopalaczami. Unia zarządziła: kary jak za narkotyki

8
Podziel się:

Nowe substancje psychoaktywne, "dopalacze", będą szybciej wycofywane z rynku w UE. Ich produkcja i dystrybucja będzie podlegała sankcjom karnym, tak jak w przypadku narkotyków. We wtorek Parlament Europejski przyjął nowe przepisy w tej sprawie.

Nawet kilkaset osób rocznie ginie przez dopalacze.
Nawet kilkaset osób rocznie ginie przez dopalacze. (Reporter Poland)

"Dopalacze" są związkami chemicznymi, które nie są nielegalne i można je otwarcie sprzedawać, mimo że ich działanie jest podobne do działania nielegalnych narkotyków, takich jak kokaina, heroina, marihuana lub ecstasy.

Jednak po objęciu zakazem i wycofaniu z rynku produkcja, dystrybucja oraz sprzedaż substancji uznanych za niebezpieczne może być zagrożona maksymalną karą co najmniej dziesięciu lat pozbawienia wolności, tak jak w przypadku innych nielegalnych narkotyków.

Władze krajowe będą miały sześć miesięcy, zamiast 12, na wdrożenie decyzji UE. Ulepszona zostanie również wymiana informacji poprzez Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA).

Przyjęte we wtorek przez Parlament Europejski zmiany w przepisach skracają również o połowę czas badania ryzyka związanego z nową substancją psychoaktywną oraz wprowadzenia środków kontrolnych w UE, jeśli jest to konieczne, aby nadążyć za szybkim rozwojem sytuacji na rynku.

* Dopalacze? "To jakby zjeść trutkę na szczury" *

Wzmocniona została także rola Europolu, który z pomocą systemu wczesnego ostrzegania oraz procedur oceny ryzyka będzie sprawdzał, w jakim stopniu organizacje przestępcze zaangażowane są w wytwarzanie i rozprowadzanie tego typu substancji.

Parlament wprowadził zmiany w przepisach dotyczących EMCDDA 609 głosami za, przy 19 głosach przeciw oraz 29 wstrzymujących się, natomiast zmiany w dyrektywie dotyczącej przestępstwa i kary w dziedzinie nielegalnego handlu narkotykami, w drugim czytaniu, zostały przyjęte bez głosowania.

- 254 osoby zmarły w UE w 2016 roku w wyniku spożycia nowej substancji psychoaktywnej. Ochrona zdrowia obywateli, zwłaszcza młodych, jest naszym moralnym i politycznym obowiązkiem. Zapewniamy szybszą reakcję przeciwko nowym substancjom psychoaktywnym oraz lepszą koordynację pomiędzy krajami - powiedział Michał Boni, który był w PE odpowiedzialny za prace nad nowymi przepisami.

Państwa członkowskie UE mają 12 miesięcy na wprowadzenie zmian w dyrektywie do przepisów krajowych. Rozporządzenie zacznie obowiązywać z końcem okresu przejściowego.

Łukasz Osiński

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
Sasza
5 lata temu
Ile osob zabil alkohol?
Aga
5 lata temu
Decyzja czy dyrektywa ? 6 miesięcy czy 12 miesięcy? Autor tekstu powinien być bardziej prezyzyjny.
JK
5 lata temu
To ludzie już są tak głupi że trzeba robić urzędowe zakazy żeby nie żarli świństw? Ja bym jednak dopuścił Darwina do działania bo nie chcę żeby tacy ludzie brali udział w wyborach.
Hmmm
5 lata temu
I do tego potrzeba unii i Boniego???
Obserwator
5 lata temu
Za naszą wschodnią granicą świetnie sobie z tym tematem radz Front 1 czy jakoś podobnie w nazwie. Bojówka wpada do lokalu w którym są dopalacze, personel wraz z towarem wyciąga na ulicę, towar wrzuca do wiadra i pali na chodniku a cwaniaków przywiązuje do drzewa po czym maluje ich głowy sprayem i zostawia przywiązanych do drzewa. Wszystko ku uciesze zgromadzonej gawiedzi. Można ? Można. Filmy dostępne na yt.