Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kontrole graniczne wracają. Ale tylko na czas konferencji klimatycznej

0
Podziel się

Kontrole zostaną przywrócone na 126 przejściach lądowych z Czechami, 58 - ze Słowacją, 43 - z Niemcami, 11 - z Litwą, a także dziewięciu przejściach morskich oraz 18 lotniczych.

Kontrole graniczne wracają. Ale tylko na czas konferencji klimatycznej
(PIOTR NIEMIEC/East News)
bEpzNDsl

Od 8 do 23 listopada na granice wewnętrzne UE w Polsce wróci kontrola graniczna. Będzie to kontrola wyrywkowa i sprofilowana, prowadzona na wjazd do Polski - poinformowała rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej Anna Galon.

Powodem tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej jest konieczność zapewnienia porządku publicznego i bezpieczeństwa Konferencji Klimatycznej ONZ, która odbędzie się od 11 do 22 listopada w Warszawie.

Kontrole zostaną przywrócone na 126 przejściach lądowych z Czechami, 58 - ze Słowacją, 43 - z Niemcami, 11 - z Litwą, a także dziewięciu przejściach morskich oraz 18 lotniczych.

bEpzNDsn

_ - Będą to kontrole sprofilowane, wyrywkowe i prowadzone na wjazd do Polski, by uniemożliwić i kontrolować wjazd osób niepożądanych, które mogłyby stanowić zagrożenie dla COP 19. Funkcjonariusze Straży Granicznej kontrolować będą w ramach mobilnych patroli, przy użyciu tzw. schengenbusów i przenośnych czytników baz danych _ - powiedziała Galon.

Dodała, że służby graniczne, policyjne, celne i GDDKiA będą kierowały się doświadczeniami sprzed półtora roku, gdy przywrócono kontrole graniczne na czas Euro 2012. Wówczas skontrolowano niemalże 30 tys. osób, zatrzymano 15, a 22 cudzoziemcom odmówiono wjazdu.

Decyzję o rozpoczęciu procedury związanej z okresowym przywróceniem kontroli na granicach wewnętrznych wydał minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz.

Zgodnie z prawem wspólnotowym czasowe przywrócenie kontroli granicznych możliwe jest w szczególnych sytuacjach, związanych z zagrożeniem bezpieczeństwa publicznego, na przykład przy okazji organizacji międzynarodowych imprez masowych.

bEpzNDst

Przywrócenie kontroli na granicach wewnętrznych oznacza nie tylko możliwość stałego, bądź czasowego kontrolowania osób przekraczających granicę, ale również przeciwdziałania wjazdowi do Polski osób, które mogą zakłócić porządek publiczny lub w inny sposób stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa.

_ - Nie oznacza to jednak powrotu szlabanów na granicy. W praktyce nie będzie się to wiązało z żadnymi ograniczeniami w podróżowaniu. Opierając się na doświadczeniach sprzed roku, gdy podczas Euro 2012 obowiązywały podobne przepisy, MSW jest przekonane, że ruch podróżnych będzie płynny _ - zaznaczyła Galon.

Konferencje klimatyczne ONZ to doroczne globalne szczyty, podczas których negocjuje się zakres działań na rzecz polityki klimatycznej. Polska organizowała już wcześniej szczyt klimatyczny ONZ w 2008 roku w Poznaniu.

Czytaj więcej w Money.pl
Korolec chwali stanowisko UE w sprawie... Ministrowie uzgodnili wspólną deklarację, której wymowa została złagodzona względem projektu, po kilku godzinach negocjacji w Luksemburgu.
MSW chce przywrócić kontrole na granicach Chodzi o kontrole wewnątrz strefy Schengen, czyli Polski z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą.
Dziś spotkanie przed szczytem klimatycznym Na konferencję przyjechały delegacje z 40 państw i przedstawiciele 30 firm reprezentujących sektor energetyczny i przemysł.
bEpzNDsO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)