Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Koszty pracy wyższe o 500 euro miesięcznie. Zmiany w dyrektywie uderzą w polskich pracowników

Koszty pracy wyższe o 500 euro miesięcznie. Zmiany w dyrektywie uderzą w polskich pracowników

Fot. Włodzimierz Wasyluk/Reporter

Polskie firmy - jeśli dojdzie do proponowanych przez Komisję Europejską zmian w dyrektywie o pracownikach delegowanych - zapłacą za to wysoką cenę. Tak wynika ze wstępnych szacunków przedstawionych przez unijnych urzędników. Koszty polskich pracodawców mogą wzrosnąć o kilkaset euro miesięcznie.


Komisja Europejska proponuje, aby pracownicy wysyłani do innych krajów członkowskich do pracy byli objęci tymi samymi zasadami wynagrodzenia, co pracownicy lokalni. Chodzi nie tylko o minimalne stawki płacy, ale także o premie i dodatki, jakie obowiązują w kraju przyjmującym.

Według potencjalnych scenariuszy przygotowanych przez Komisję, może to oznaczać, że koszty pracy - ponoszone przez polskie firmy budowlane delegujące pracowników do Niemiec - wzrosną o ponad 500 euro miesięcznie. Różnica między kosztami ponoszonymi przez lokalnych pracodawców i tych delegujących z Polski zmniejszy się do zaledwie 45 euro.

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w Belgii, gdzie koszty pracy mogą wzrosnąć o ponad 1200 euro miesięcznie. Jeśli zaś firma wyśle swoich pracowników do Francji, to po zmianie dyrektywy będzie musiała liczyć się z kosztami o ponad 370 euro wyższymi.


Polska jest krajem, który deleguje najwięcej pracowników w całej Unii. W 2014 roku było ich prawie 430 tysięcy, głównie w sektorze budowlanym. Dlatego też nasz kraj - razem z ośmioma innymi, jak Bułgaria, Czechy czy Węgry - zgłosił zastrzeżenia do planów rewizji unijnych przepisów w obawie, że będzie ona miała negatywny wpływ na konkurencyjność firm oferujących dziś tańsze usługi. 

IAR
Czytaj także
Polecane galerie
Podstawy ekonomi
94.254.253.* 2016-03-10 11:04
Geniusze ekonomiczni nie rozumiecie że jeśli będzie zarabiać (czyli kosztować) tyle co niemiecki pracownik to prace w Niemczech dostanie Niemiec a wy będziecie klepać biedę na bezrobociu w Polsce!!! Chyba lepiej zarabiać średnią pomiędzy zarobkami w Polsce a zarobkami w Niemczech niż nie zarabiać wcale! Dlatego zajmijcie się budowlanką a politykę ekonomiczną o której nie macie zielonego pojęcia zostawcie mądrzejszym (rządzącym) i dziękujcie że myślą o was!!!
kikiko
86.19.123.* 2016-03-10 09:16
To co pracodawcy walcą by dalej mieć niewolników za 2euro na godzinę.ta polska to jakieś chory kraj czemu niema minimalnej stawki godzinowej jak w cywilizowanych państwach Anglia,Niemców,Francji,belgij. Pozdrawiam biegłych muzynów z polski.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
n n
178.36.12.* 2016-03-10 08:39
Rozumiem, że analogicznie, pracownicy Niemieccy, delegowani do Polski, będą mieli pensje obniżone do standardów Polskich?
Zobacz więcej komentarzy (50)