Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraje UE zaniepokojone kosztami 12 dodatkowych sędziów dla sądu

0
Podziel się:

Kraje Unii Europejskiej są zaniepokojone kosztami, jakie w czasie kryzysu może przynieść zatrudnienie dodatkowych 12 sędziów Sądu UE.

Kraje UE zaniepokojone kosztami 12 dodatkowych sędziów dla sądu
(Mikdam/Dreamstime)

Kraje Unii Europejskiej są zaniepokojone kosztami, jakie w czasie kryzysu może przynieść zatrudnienie dodatkowych 12 sędziów Sądu UE. Komisja Europejska, która zwraca uwagę na opóźnienia w rozpatrywaniu spraw przed Sądem UE, wyda opinię w tej sprawie pod koniec września.

Wczoraj w Brukseli, na posiedzeniu Rady ministrów UE do spraw ogólnych pod przewodnictwem Mikołaja Dowgielewicza, ministrowie z krajów Unii omówili propozycję prezesa Trybunału Sprawiedliwości UE z siedzibą w Luksemburgu. Chce on zatrudnić 12 dodatkowych sędziów do Sądu UE (dawny sąd pierwszej instancji przy Trybunale) ze względu na zwiększoną liczbę spraw dotyczących znaków towarowych i karteli. Wymagałoby to zmiany statutu Trybunału Sprawiedliwości UE.

_ - Sądzę, że muszą teraz rozpocząć się prace w grupie roboczej ws. Sądu UE. Słyszałem od krajów członkowskich, że chcą większej jasności w sprawie procedury nominacji sędziów i implikacji finansowych _ - oświadczył Dowgielewicz po spotkaniu. - _ Jako prezydencja musimy szanować różne opinie krajów UE. Będziemy dalej pracować nad tym, żeby różne wątpliwości rozwiać jak najszybciej _ - dodał.

Ministrowie czekają też na opinię Komisji Europejskiej w tej sprawie, która ma być gotowa pod koniec września. KE jest zaniepokojona _ nieakceptowalnymi _ opóźnieniami w postępowaniach przed Sądem UE i będzie skłonna popierać _ szybkie rozwiązania _. _ - Propozycje płynące z Trybunału UE wydają się być dobrą odpowiedzią na obecny kryzys, ale formalna opinia będzie przyjęta przez Komisję pod koniec września _ - powiedział komisarz UE do spraw instytucjonalnych Marosz Szefczovicz. Na powiększenie składu sędziowskiego będzie musiał zgodzić się także Parlament Europejski.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/175/t26799.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/byly;szef;msw;usuniety;z;sali;rozpraw,223,0,872671.html) Były szef MSW usunięty z sali rozpraw
Średni czas trwania postępowania przed Sądem UE wyniósł w 2010 r. ponad 24 miesiące, podczas gdy w Trybunale średni czas postępowania wynosi około 16 miesięcy. Tymczasem UE jest w trakcie przystępowania do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, a jednym z tych praw jest prawo do rozstrzygnięć sądowych _ w rozsądnym terminie _. Prezes Trybunału UE Wassilios Skuris wystąpił w liście pod koniec marca do Rady UE oraz Parlamentu Europejskiego o 12 dodatkowych sędziów, _ jak najszybciej _, czyli od początku 2012 roku.

Sąd UE to dawny unijny sąd pierwszej instancji, który odciąża Trybunał i rozpatruje m.in. sprawy związane z prawem konkurencji, znakami towarowymi oraz kartelami. W odróżnieniu od Trybunału, do Sądu UE sprawy mogą zgłaszać osoby fizyczne i firmy. Wpływają też do niego skargi państw UE na Komisję Europejską.

Obecnie w Sądzie UE sprawy rozpatruje 27 sędziów - tylu ile jest krajów unijnych. Traktat z Lizbony mówi o co najmniej jednym z każdego kraju. Prezes Trybunału nie wskazał jednak w liście, jak ma być wybieranych kolejnych 12, zostawiając tę kwestię do rozstrzygnięcia unijnym ministrom.

Szef Trybunału nie wystąpił natomiast o dodatkowych rzeczników generalnych Trybunału, na czym zależało Polsce. Rzecznicy wydają opinie w sprawach rozpatrywanych przez Trybunał w Luksemburgu. Głównie są to sprawy dotyczące łamania unijnego prawa przez kraje UE. Obecnie jest ośmiu rzeczników: pięciu reprezentuje największe kraje UE (Niemcy, Francję, Włochy, Wielką Brytanię i Hiszpanię), pozostałych trzech jest rotacyjnych. Polska, jako jeden z największych krajów UE, wywalczyła w deklaracji politycznej do Traktatu z Lizbony, że gdy będzie powiększany skład rzeczników, przypadnie jej _ stały _ rzecznik.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t124854.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/austriacy;wydali;chorwatom;bylego;premiera,47,0,876591.html) Były premier pod sąd. Wydali go Austriacy Były chorwacki premier Ivo Sanader, przebywający w Austrii w areszcie ekstradycyjnym od grudnia, został wydany w poniedziałek wieczorem Chorwacji, gdzie oskarżony jest o korupcję i oszustwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/70/t113222.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/procesy;berlusconiego;nie;bedzie;zmiany;sadu,85,0,876117.html) Berlusconi oskarżony. Prestiżowa porażka Proces, w którym Silvio Berlusconi oskarżony jest o nadużycie władzy i korzystanie z prostytucji nieletnich, pozostanie w Mediolanie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/95/t111455.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/belgijski;sad;nie;molestowal;tylko;lunatykowal,39,0,873511.html) Sąd: Nie molestował tylko lunatykował W Belgii uniewinniono mężczyznę oskarżonego o molestowanie dziewczynki, przyjmując linię obrony, według której był on nieświadomy swoich czynów, ponieważ lunatykuje.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)