Notowania

kryzys zadłużenia
29.06.2015 21:10

Kryzys zadłużenia. Portoryko w głębokich tarapatach finansowych

- Nie mamy innej opcji. To prosta matematyka - stwierdził gubernator Portoryko Alejandro García Padilla.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tina Leggio/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Nie tylko Grecja ma poważne kłopoty finansowe. Gubernator Portoryko poinformował, że wyspa nie jest w stanie spłacać terminowo swego zadłużenia.

Portoryko ma poważne problemy gospodarcze. Bezrobocie przekracza 14 procent, system opieki medycznej znajduje się w kryzysie, w ciągu ostatnich 10 lat z liczącej 3,6 miliona mieszkańców karaibskiej wyspy wyemigrowało 200 tysięcy osób. Zadłużenie kraju przekroczyło 72 miliardy dolarów.

Gubernator Portoryko Alejandro García Padilla poinformował, że dług ten jest nie do spłacenia. - Nie mamy innej opcji. To prosta matematyka - stwierdził.

Padilla liczy na duże ustępstwa ze strony wierzycieli. Jednak nawet jeśli zgodzą się oni na restrukturyzację zadłużenia, te karaibską wyspę czekają bolesne cięcia budżetowe oraz podwyżki podatków.

Portoryko, które było kiedyś kolonią amerykańską, obecnie stanowi terytorium Stanów Zjednoczonych. W ciągu ostatniego dziesięciolecia fundusze inwestycyjne postawiły na obligacje Portoryko dziesiątki miliardów dolarów, ponieważ zyski z ich nie były opodatkowane w USA. Zadłużenie wyspy w przeliczeniu na mieszkańca jest wyższe, niż w jakimkolwiek amerykańskim stanie.

Czytaj więcej w Money.pl
Część Greków opowiada się za Grexitem Niektórym grupom w Grecji wręcz bardzo zależy na przywróceniu dawnej waluty.
"Wszyscy wiedzą, że Grecja nie spłaci długu" - Politycy boją się, że świat zobaczy, iż strefa euro nie jest nienaruszalna, ale to myślenie błędne - mówi w rozmowie z Money.pl ekspert Piotr Kuczyński.
Tagi: kryzys zadłużenia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz