Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys na węgrzech
21.02.2012 21:04

Kryzys na Węgrzech. Wznowią negocjacje z MFW i UE

Budapeszt zabiega o kredyty w wysokości nawet do 20 miliardów euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Neilhooting/CC/Flickr)

_ - Mamy wolę polityczną i determinację, aby rozpocząć negocjacje tak szybko, jak to możliwe, jeśli się da, jeszcze przed końcem marca _ - powiedział szef węgierskiej dyplomacji Janos Martonyi.

Przebywający z wizytą w Pradze Martonyi poinformował, że jego kraj odpowiedział na wszystkie zastrzeżenia Brukseli. Powiedział też, iż chciałby, aby efektywne rozmowy mogły zostać przeprowadzone _ w relatywnie krótkim czasie _.

_ - Odpowiedzieliśmy na wszystkie zastrzeżenia, które wniesiono. Jeśli są lub będą dalsze pytania, postaramy się znaleźć dobre rozwiązanie _ - powiedział minister na wspólnej konferencji prasowej z szefem czeskiego MSZ Karlem Schwarzenbergiem.

Węgry przeżywają obecnie poważny kryzys gospodarczy. Aby złagodzić jego skutki, Budapeszt zabiega w MFW i UE o kredyty w wysokości 15-20 mld euro.

Obie organizacje negatywnie oceniają politykę ekonomiczną centroprawicowego rządu Viktora Orbana, która m.in. przyczyniła się w ostatnim czasie do obniżenia ratingu finansowego Węgier. Udzielenie pożyczki uzależniają od zagwarantowania niezależności banku centralnego. Krytykują też węgierskie zmiany w sposobie funkcjonowania urzędu ochrony danych osobowych, nowe podatki czy obniżenie obowiązkowego wieku emerytalnego sędziów i prokuratorów.

Nowa ustawa o Narodowym Banku Węgier (MNB) odbiera jego szefowi prawo wyboru zastępców oraz zwiększa liczbę członków Rady Monetarnej - najwyższego organu decyzyjnego instytucji - z siedmiu do dziewięciu, przy czym sześciu z nich ma mianować parlament. Tę i kilka innych węgierskich ustaw UE uznała za naruszenie unijnego prawa i wszczęła odpowiednie procedury. Rząd Węgier już odpowiedział na stawiane przez Unię zarzuty.

Czytaj o kłopotach Unii Europejskiej w Money.pl
Budapeszt zamierza ukarać... spekulantów Premier oświadczył, że wykorzysta wszystkie możliwe środki, aby obronić węgierską walutę.
Prześwietlają kolejne państwo zagrożone bankructwem Od tego zależy, czy dostaną kolejny przelew. Są już wstępne wyniki.
Nawet oni przystąpią do paktu fiskalnego Poza ścisłą kontrolą Unii nadal chcą pozostać Wielka Brytania i Czechy.
Tagi: kryzys na węgrzech, węgry, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz