Notowania

holandia
24.04.2012 20:16

Kryzys polityczny w Holandii. Premier prosi o pomoc opozycję

Premier Holandii Mark Rutte zwrócił się do opozycji o pomoc w uchwaleniu cięć, które mają zredukować deficyt budżetowy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(aloxe/CC BY-SA 2.0/Flickr)

Premier Holandii Mark Rutte zwrócił się do opozycji o pomoc w uchwaleniu cięć, które mają zredukować deficyt budżetowy. Ogłosił też, że data przedterminowych wyborów zostanie ustalona w najbliższy piątek. W grę wchodzi początek września.

Dzień wcześniej, po załamaniu się rozmów w sprawie obniżenia deficytu z populistyczną partią PVV, Rutte podał się do dymisji wraz ze swym mniejszościowym rządem.

_ - Gospodarka hamuje, zatrudnienie spada, a dług publiczny (Holandii) rośnie szybciej, niż możemy sobie pozwolić _ - podkreślił premier na nadzwyczajnym posiedzeniu parlamentu. Zaznaczył, że _ stanie w miejscu _ nie wchodzi w grę, i wyraził nadzieję, że partie parlamentarne są gotowe do współpracy z rządem _ w zakresie niezbędnych działań _.

Z opublikowanych w marcu prognoz wynika, że PKB Holandii zmniejszy się w tym roku o 0,75 proc. Bez środków zaradczych tegoroczny deficyt budżetowy wzrośnie do 4,5 proc. PKB, a więc znacznie przekroczy dopuszczalny w UE próg 3 proc., i utrzyma się na wysokim poziomie do 2015 r.

Opozycja już w poniedziałek zapowiedziała, że będzie współpracować z rządem w sprawie projektu budżetu na rok 2013. Część ugrupowań jednak uważa, że reformy są ważniejsze niż zredukowanie już w 2013 r. długu publicznego poniżej 3 proc. PKB.

_ Deficyt na poziomie 3 proc. PKB jest opatrzony uwagą, że nie trzeba go spełniać, jeśli Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/147/m90259.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nowy;budzet;ue;tusk;przekona;holendrow,246,0,831222.html) *Nowy budżet UE. Tusk przekona Holendrów? * Rozmowy premierów Polski i Holandii będą dotyczyć sposobu przewodniczenia pracom Rady Europy, przyjętych priorytetów i - co bardzo ważne - przyszłych unijnych finansów. zaistniały nadzwyczajne okoliczności w gospodarce _ - podkreślił podczas debaty parlamentarnej lider opozycyjnej Partii Pracy (PvdA) Diederik Samsom. Jego zdaniem Holandia jest w stanie obniżyć deficyt budżetowy do 3,6 proc. PKB w 2013 r.

Przemawiając w parlamencie, Rutte powiedział, że oczekuje, iż wybory odbędą się 12 września, a nie przed letnią przerwą wakacyjną w obradach parlamentu. Odroczenie wyborów do września _ będzie najuczciwsze, z uwagi na różne zdania na ten temat w parlamencie _ - podkreślił.

Część partii politycznych naciskała na przeprowadzenie wyborów jeszcze w czerwcu, jednak Rutte zaznaczył, że pomysł ten nie zdobył większości głosów wśród deputowanych. Rząd podejmie ostateczną decyzję w sprawie terminu wyborów w najbliższy piątek - poinformował.

Również we wtorek Holandia przeprowadziła udaną aukcję obligacji, sprzedając papiery dłużne o łącznej wartości 2 mld euro. Rząd w Hadze liczył na zysk w granicach 1,5-2,5 mld euro. Nie potwierdziły się zatem obawy, że rynki zareagują niekorzystnie dla kraju na załamanie się rozmów o redukcji budżetu - wskazuje BBC.

W poniedziałek Rutte podał się wraz z rządem go dymisji po załamaniu się rozmów o redukcji deficytu z populistyczną, skrajnie prawicową Partią na rzecz Wolności (PVV) Geerta Wildersa. Antyimigracyjna i eurosceptyczna PVV, znana m.in. z utworzenia portalu zbierającego donosy na imigrantów z Europy Środkowo-Wschodniej, nie należy do mniejszościowej koalicji rządzącej, jednak wspierała ją w parlamencie, zapewniając jej nieznaczną większość.

Rząd Ruttego na prośbę królowej Beatrix pełni obowiązki jako gabinet przejściowy do rozpisania przedterminowych wyborów.

Lider PVV Geert Wilders oznajmił we wtorek, że żałuje załamania się rozmów, ale nie może poprzeć działań, które jego zdaniem godzą w statystyczne gospodarstwo domowe w Holandii. _ Albo popieramy zwykłych Holendrów, albo (...) eurokratów z superpaństwa zwanego Brukselą _ - powiedział.

Czytaj więcej o sytuacji w Holandii w Money.pl
Uchodzili za wzór. Stracą najwyższy rating? Według najnowszych prognoz holenderski PKB zmniejszy się w tym roku o 0,75 procent.
Ten upadek to "nowa jakość kryzysu" w UE To szósty rząd w Europie, który z powodu kryzysu kończy swoją misję przed czasem.
Premier wraz z rządem podał się do dymisji Nic nie wyszło z rozmów między koalicją rządzącą a prawicą. W końcu rząd odpuścił.
Tagi: holandia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz