Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys strefy euro. Vaclav Klaus woli korony

0
Podziel się:

Prezydent Czech Vaclav Klaus powiedział w Rzymie, że jego kraj ma powody do zadowolenia, iż nie należy do dotkniętej kryzysem strefy euro.

Kryzys strefy euro. Vaclav Klaus woli korony
(Vlastula/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

Prezydent Czech powiedział w Rzymie, że jego kraj ma powody do zadowolenia, iż nie należy do dotkniętej kryzysem strefy euro. _ - Możemy korzystać z tego, że jesteśmy poza nią _ - zaznaczył po rozmowie z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano.

_ - Mamy walutę, która jest elastyczna i która waha się każdego dnia, jej kurs wobec euro i dolara jest zmienny _ - poinformował czeski przywódca po rozmowach w Kwirynale. - _ W obecnym momencie to ewidentna korzyść _ - dodał Klaus, ale zastrzegł zarazem: _ wiemy jednak, że wszyscy płyniemy w jednej łodzi _.

Czeski prezydent oświadczył, że ważne jest to, aby cała Unia Europejska czyniła kroki naprzód, bo bez tego - jak przyznał - _ mała Republika Czeska nie poradzi sobie _.

Prezydent Napolitano mówił w obecności Klausa o wielkim znaczeniu jedności w Unii Europejskiej i _ maksymalnej zgodzie między instytucjami UE _. _ Nasze doświadczenie przemawia za tym, że nieodzowne są dalsze kroki ku integracji, na przykład w dziedzinie wspólnej waluty _ - zaznaczył. Włoski prezydent wskazał też na znaczenie w okresie kryzysu paktu fiskalnego UE, którego nie podpisały Czechy, a którego celem jest zaostrzenie kontroli nad finansami publicznymi. _ Czechy i Wielka Brytania nie podpisały go, ale uważam, że leży on we wspólnym interesie _ - oświadczył Napolitano przypominając równocześnie, że jest to _ traktat osobny i dobrowolny _.

Odnosząc się do paktu fiskalnego Klaus wyjaśnił, że ponieważ jego kraj nie jest w strefie euro, nie chciał go podpisać. - _ U nas panuje wielka niechęć do tej kwestii, bo podpisanie go w sytuacji, gdy nie należy się do strefy euro byłoby niestosowne _ - zaznaczył.

Wyraził natomiast opinię, że w Czechach należy obecnie dyskutować o unii bankowej. Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej w tej sprawie ma powstać wspólny nadzór bankowy dla strefy euro, w którym kluczową rolę będzie odgrywał Europejski Bank Centralny. Napolitano powiedział, że po tym, gdy UE wybrała drogę paktu fiskalnego, _ wydaje się oczywiste, że należy zrobić kroki naprzód w dziedzinie politycznej i monetarnej _, a zatem - dodał - ku unii bankowej. Prezydent Czech spotka się jeszcze we wtorek z premierem Włoch Mario Montim.

Czytaj więcej w Money.pl
Złoty stracił na wartości. Oto powody Jednak nastroje na rynkach światowych są dobre, więc nie należy oczekiwać dużych ruchów na polskiej walucie.
"Kraje bez euro powinny dać gwarancje, że..." Kraje UE spoza strefy euro, które będą chciały przystąpić do wspólnego nadzoru bankowego, powinny dać prawne zapewnienie i gwarancje, że ich władze i banki będą respektować decyzje EBC - zapowiedział w poniedziałek komisarz UE ds. walutowych Olli Rehn.
Polska waluta jest najmocniejsza od roku Zagraniczni inwestorzy szturmują rodzimy rynek. W cenie są nasze akcje i obligacje.
Niemcy traktują strefę euro "jak swoją filię" Szef eurogrupy mówi, co martwi go w Europie 60 lat po zakończeniu II Wojny Światowej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)