Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kryzys w Hiszpanii. Bundestag zgodził się na pomoc dla banków

0
Podziel się

Kryzys w hiszpańskim sektorze bankowym zagraża stabilności całej strefy euro - uważa niemiecki minister finansów.

Kryzys w Hiszpanii. Bundestag zgodził się na pomoc dla banków
(Reporter Poland)
bDztGwTF

Niemiecki Bundestag zgodził się na udzielenie Hiszpanii pomocy finansowej do 100 mld euro z funduszu ratunkowego dla strefy euro, EFSF, na dokapitalizowanie dotkniętego kryzysem sektora bankowego.

Podczas nadzwyczajnego posiedzenia Bundestagu, które zwołano w trakcie wakacji parlamentarnych, pomoc dla Hiszpanii poparło 473 posłów - większość chadecko-liberalnej koalicji rządzącej oraz opozycyjnych socjaldemokratów i Zielonych. Przeciw było 97 głównie z Lewicy, 13 wstrzymało się od głosu.

Dziennikarze wyliczyli, że co najmniej 26 chadeków i liberałów także głosowało przeciw, co uznano za sygnał rosnącego niezadowolenia w obozie rządowym z polityki walki z kryzysem euro. Minister finansów Wolfgang Schaeuble przekonywał przed głosowaniem, że kryzys w hiszpańskim sektorze bankowym zagraża stabilności całej strefy euro.

bDztGwTH

Według Schaeublego rynki finansowe wątpią, czy Hiszpania byłaby w stanie samodzielnie rozwiązać problemy swych banków, nie narażając na szwank wypłacalności państwa. _ - Już sama niepewność co do wypłacalności państwa hiszpańskiego mogłaby wywołać poważne konsekwencje dla strefy euro. W ten sposób problemy hiszpańskiego sektora bankowego stają się problemem dla stabilności strefy euro _ - powiedział minister.

Dodał, że ustabilizowanie sektora bankowego jest również warunkiem powodzenia zainicjowanego przez rząd w Madrycie programu reform i ograniczania deficytu. _ - Hiszpania jest na dobrej drodze w kierunku solidnych finansów państwa i odbudowy konkurencyjnej pozycji swej gospodarki _ - ocenił Schaeuble.

W czwartek parlament w Madrycie uchwalił najsurowszy plan oszczędnościowy w dziejach hiszpańskiej demokracji. Zakłada zaoszczędzenie 65 mld euro w ciągu dwóch lat. Pozwoli to na obniżenie deficytu finansów do 2,8 proc. PKB, czego wymaga od Hiszpanii Bruksela.

Schaeuble zapewnił, że pomoc dla Hiszpanii będzie obwarowana precyzyjnymi warunkami. - _ Hiszpania jako państwo ręczy za otrzymaną pomoc z EFSF _ - powiedział minister, odpowiadając na obawy wielu posłów, że pieniądze europejskich podatników trafią bezpośrednio na ratowanie banków.

bDztGwTN

Każdy bank przejdzie stress-test przeprowadzony przez niezależną instytucję. Te, które nie będą w stanie przetrwać kryzysu, zostaną zlikwidowane. Według Schaeublego dla każdego banku, który będzie potrzebował kapitału, opracowane zostaną szczegółowe plany restrukturyzacji, a wynagrodzenia zarządów takich banków zostaną zmniejszone.

Szef frakcji opozycyjnej partii SPD Frank-Walter Steinmeier ostro skrytykował przed głosowaniem rząd kanclerz Angeli Merkel za niezrozumiałą i chaotyczną - jego zdaniem - politykę w obliczu kryzysu w strefie euro. _ - Ludzie mają obawy i chcieliby wreszcie otrzymać wyjaśnienia, dokąd zmierzamy _ - powiedział Steinmeier. Przyznał, że pomimo wielu wątpliwości większość socjaldemokratów poprze wniosek o wsparcie dla hiszpańskiego sektora bankowego, by uniknąć katastrofalnych szkód dla wizerunku Niemiec.

Steinmeier zastrzegł, że ratowanie banków z funduszy ratunkowych dla strefy euro nie może być regułą. Jego zdaniem potrzebny jest odrębny fundusz ratunkowy dla dużych banków, finansowany z podatku bankowego.

Niemcy ponoszą największy ciężar walki z kryzysem w strefie euro, a udział w gwarancjach dla Hiszpanii sięga ok. 30 proc. Z drugiej strony inwestorzy uważają Niemcy za _ bezpieczną przystań _ w ogarniętej kryzysem strefie euro. W środę po raz pierwszy sprzedano dwuletnie obligacje niemieckie o ujemnej rentowności, co oznacza, że RFN zarabia na swoich papierach dłużnych.

bDztGwTO

Tymczasem oprocentowanie hiszpańskich obligacji rośnie; w czwartek rentowność 10-letnich obligacji przekroczyła 7 proc. również z powodu problemów hiszpańskich banków, wywołanych przede wszystkim kryzysem na rynku nieruchomości. Kłopoty sektora bankowego jeszcze bardziej utrudniają sytuację państwa, które zmaga się z kryzysem gospodarczym. W 2011 roku deficyt budżetowy Hiszpanii wyniósł 8,9 proc. PKB. Zgodnie z majowymi prognozami KE Hiszpania pozostanie w recesji w przyszłym roku; jej PKB skurczy o 0,3 proc.

Pierwsza transza pomocy dla Hiszpanii w wysokości 30 mld euro ma zostać udostępniona do końca lipca. Okres spłaty kredytów ma wynieść 12,5 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaskakująca decyzja unijnych decydentów. Hiszpańskie banki bez pomocy _ - Lepiej robić rzeczy dobrze niż w pośpiechu - _powiedział szef Europejskiego Banku Centralnego. Jak zareagują rynki?
Dostali miliardy pomocy. Hurtowo tną im ratingi Agencja Moody's zastrzega, że w ślad za obecną mogą pójść kolejne obniżki ocen wiarygodności kredytowej.
Hiszpania w ciągu kilku dni poprosi o pomoc finansową Premier Hiszpanii wezwał do jak najszybszego przelania funduszy pomocowych ze strefy euro.
bDztGwUi
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
KOMENTARZE
(0)