Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kryzys w Hiszpanii. Nie chcą rządowych oszczędności

0
Podziel się:

Równoległe demonstracje miały miejsce w 28 innych miastach, w tym w Barcelonie, drugim do wielkości hiszpańskim mieście oraz w Vigo w Galicii.

Kryzys w Hiszpanii. Nie chcą rządowych oszczędności
(Demotix/EDU BAYER/Reporter)
bEsjErmd

Tysiące osób Madrycie i 28 miastach Hiszpanii demonstrowały dziś przeciwko polityce oszczędności i rekordowemu bezrobociu, wzywając premiera Mariano Rajoya, by skupił się na tworzeniu miejsc pracy w celu wyprowadzenia kraju z recesji.

Z flagami czerwonymi i białymi związkowcy nieśli transparenty z hasłami _ oszczędności rujnują i zabijają _ oraz _ cięcia budżetowe to kradzież _.

_ - Mamy nadzieję, że rząd zdaje sobie sprawę, iż nie da się zmienić sytuacji metodą cięć, cięciami i tylko cięciami budżetowymi. Pora zmienić kurs i zrobić coś dla pobudzenia wzrostu _ - powiedziała 47-letnia kasjerka w banku Diana Rodriguez, od blisko dwóch lat bezrobotna.

bEsjErmf

_ - Rząd powinien zmienić kurs. Jest oczywiste, że droga, którą nas prowadzą, wiedzie nas coraz bardziej prosto w ten bałagan _ - ostrzegł 32-letni Carlos Lago.

Równoległe demonstracje miały miejsce w 28 innych miastach, w tym w Barcelonie, drugim do wielkości hiszpańskim mieście oraz w Vigo w Galicii. Zorganizowały je trzy najważniejsze centrale związkowe.

Od czasu wyborów z grudnia 2011 roku premier Rajoy zapowiedział serię cięć budżetowych, podniesienie podatków i reformę emerytalną, aby skonsolidować finanse państwa. Jego centroprawicowy rząd obiecał zebrać 150 mld euro do 2014 roku dzięki bezprecedensowemu planowi oszczędności, który wywołał masowe demonstracje.

Gospodarka hiszpańska - czwarta do wielkości w strefie euro - skurczyła się o 0,5 proc. w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku, odnotowując siódmy z rzędu kwartalny spadek. Stopa bezrobocia w Hiszpanii wynosi 27,16 proc. - wysokość rekordowa od czasu restauracji monarchii po śmierci generała Franco.

bEsjErml
Czytaj więcej w Money.pl
Na tajnym koncie zgromadził 47 mln euro Sąd nakazał byłemu skarbnikowi Partii Ludowej oddanie paszportu, żeby nie uciekł.
Hiszpania zmienia system emerytalny Tym samym spełni żądania Unii Europejskiej. Według rządu do zmian dojdzie jeszcze w tym roku, a eksperci zapewniają, że będzie to najnowocześniejszy system emerytalny w Europie.
Powódź w Hiszpanii. Ulewa trwa od dwóch dni W nadrzecznych dzielnicach Pampeluny zalane są ulice, parki i obiekty sportowe. Trzy dzielnice są nieprzejezdne.
bEsjErmG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)