Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Hiszpanii. Trzeci protest tysięcy ludzi przeciwko cięciom budżetowym

0
Podziel się:

W pogrążonym w recesji kraju bezrobocie przekroczyło 24 procent. A rząd wdraża drastyczne oszczędności.

Kryzys w Hiszpanii. Trzeci protest tysięcy ludzi przeciwko cięciom budżetowym
(PAP/EPA/JUAN CARLOS HIDALGO)
bEJzkLvp

Tysiące protestowały w stolicy Hiszpanii przeciwko bolesnym cięciom budżetowym. Ludzie po raz trzeci w tym tygodniu przyszli pod parlament, by wyładować gniew z racji podwyżki podatków, obniżki zasiłków i najwyższego w strefie euro bezrobocia.

Tłum zgromadzony w Madrycie pod parlamentem domagał się _ demokracji _ oraz _ dymisji _ rządu premiera Mariano Rajoya.

Rząd ten przedstawił w czwartek projekt budżetu na rok 2013, który przewiduje oszczędności w wysokości 40 mld euro, zamrożenie pensji urzędników państwowych i pracowników sektora publicznego, obniżenie zasiłków dla bezrobotnych, a nawet zmniejszenie wydatków na rodzinę królewską.

bEJzkLvr

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/203/219851.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/hiszpania;leczy;sie;klinem;a;kaca;beda;mieli;,252,0,1112060.html) *Hiszpania leczy się klinem. A kaca będą mieli... * O niezdrowych tendencjach na Półwyspie Iberyjskim, pisze Maciej Rynkiewicz. Uczestnik manifestacji, 24-letni student Pablo Rodriguez, który robi magisterium w Danii, mówi, że kiepska gospodarka sprawia, iż większość z jego przyjaciół w Hiszpanii nie ma pracy lub robi co innego, niż wynikałoby to z wykształcenia. Twierdzi, że bardzo by chciał pracować w ojczyźnie, lecz nic tu dla siebie odpowiedniego nie widzi, a czekać aż gospodarka się poprawi byłoby za długo, toteż zamierza osiąść z rodziną gdzie indziej. Nazywa nieszczęściem to, że państwo wydaje sporo na kształcenie ludzi, których potem traci.

Drastyczne oszczędności wywołują oburzenie Hiszpanów; w pogrążonym w recesji kraju bezrobocie przekroczyło 24 proc. Ludzie manifestują niezadowolenie. Ponad 60 osób, w tym 27 policjantów, zostało rannych w czasie starć, do których doszło we wtorek wieczorem przed budynkiem izby niższej hiszpańskiego parlamentu w Madrycie między manifestantami a policją. Manifestacje odbywają się też w innych miastach.

Czytaj więcej o sytuacji w Hiszpanii w Money.pl
Tak się zostaje bohaterem w Hiszpanii Podczas zamieszek pod Izbą Deputowanych fotograf Javier Julio zrobił zdjęcie, które zmieniło życie Alberto.
To pewne. Hiszpania zwróci się o pomoc Hiszpański sektor bankowy nie przetrwa bez zewnętrznego wsparcia. Zobacz, ile pieniędzy potrzebują.
Wielka "pożyczka" dla Hiszpanii. Oto decyzja Pomoc dla hiszpańskiego systemu bankowego, to jedna z najważniejszych wiadomości na jaką czekały światowe rynki.
bEJzkLvS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)