Notowania

kryzys w hiszpanii
25.04.2013 21:34

Kryzys w Hiszpanii. Wzrasta liczba zagrożonych społecznym wykluczeniem

Najbardziej ucierpiał w kraju, który był mekką turystyczną Europy, sektor usług. Liczba osób, które straciły pracę wskutek kryzysu, wynosi aż 1,8 mln.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Daquella manera/CC/Flickr)

Szybki wzrost bezrobocia strukturalnego w Hiszpanii, gdzie łączna liczba ludzi pozbawionych pracy osiągnęła najwyższy poziom w dziejach - 27,16 proc. - grozi wykluczeniem społecznym coraz większej rzeszy ludzi, zwłaszcza młodzieży i osób do 25. roku życia.

_ Nieustanna destrukcja, jakiej ulega hiszpańska gospodarka, której następstwa na rynku pracy pogłębiają się wskutek oszczędności i cięć mających na celu zmniejszenie deficytu, powiększyła bezrobocie do rekordowej w dziejach liczby 6 202 700 osób. Jest to wzrost o 240 000 w porównaniu z ostatnim kwartałem ub.r. Takie są podstawowe fakty, które wynikają z ogłoszonych w czwartek wyników Spisu Ludności Aktywnej Zawodowo za pierwszy kwartał 2013 roku _ - napisał madrycki dziennik _ El Pais _ w wersji elektronicznej.

Zatrudnienie na własny rachunek - to, co wydawało się w 2012 r. kołem ratunkowym dla Hiszpanów w sytuacji pogłębiającego się od 2008 roku kryzysu gospodarczego - również zawodzi, jak wynika z krótkiej analizy przedstawionej przez dziennik.

Rośnie w Hiszpanii, o której _ El Pais _ pisze, że jest _ obok Grecji czerwonym światłem ostrzegawczym Europy _, liczba osób dotkniętych długotrwałym bezrobociem: 51 proc. spośród nich nie ma pracy od przeszło roku.

Budownictwo, które do 2007 roku było uważane za motor hiszpańskiej gospodarki, a obecnie cierpi wskutek kryzysu, daje pracę milionowi osób.

Jednak najbardziej ucierpiał w kraju, który był mekką turystyczną Europy, sektor usług: tu liczba osób, które straciły pracę wskutek kryzysu, wynosi aż 1 823 900, jednak rozpoczęty sezon wiosenny budzi nadzieję na poprawę sytuacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Hiszpanie zatrzymali islamskich terrorystów Aresztowani islamiści to tzw. samotne wilki, zamachowcy, którym Al Kaida daje wolność wyboru celu ataku.
Mieszkańców ubywa tam błyskawicznie Liczba mieszkańców kraju zmalała po raz pierwszy od 1857 roku - kiedy to zaczęto prowadzić w Hiszpanii badania demograficzne.
Manifestacja w Hiszpanii. Już nie chcą króla Na Puerta del Sol w centrum Madrytu wymachiwano czerwono-złoto-fioletowymi flagami republikańskimi i wznoszono okrzyki: Hiszpania jutro będzie republikańska!
Tagi: kryzys w hiszpanii, wykluczenie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz