Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Portugalii. 15,5 mld euro niespłaconych kredytów

0
Podziel się:

Wartość niespłaconych pożyczek bankowych przez portugalskie rodziny i podmioty gospodarcze osiągnęła w styczniu bieżącego roku rekordowy poziom blisko 15,5 mld euro.

Kryzys w Portugalii. 15,5 mld euro niespłaconych kredytów
(Marlee90/iStockphoto)

Wartość niespłaconych pożyczek bankowych przez portugalskie rodziny i podmioty gospodarcze osiągnęła w styczniu bieżącego roku rekordowy poziom blisko 15,5 mld euro. Największe zaległości mają przedsiębiorstwa.

Według danych Banku Portugalii (Banco de Portugal), pod koniec stycznia br. niespłacony dług rodzin i osób indywidualnych opiewał łącznie na kwotę około 5,14 mld euro. Z kolei spółki zalegały w tym okresie ze spłatą 10,3 mld euro.

Niespłacone długi wobec banków odpowiadają 6,5 proc. wartości wszystkich kredytów udzielonych przez instytucje finansowe w Portugalii. To najwyższy odsetek zaległych zobowiązań od grudnia 1997 r., od kiedy prowadzone są takie szacunki.

Portugalskie rodziny coraz rzadziej też uzyskują bankowe pożyczki. _ - W styczniu 2013 r. ponad 90 proc. kredytów przyznawanych było przedsiębiorstwom oraz instytucjom państwowym _ - poinformował w komunikacie Bank Portugalii.

Zdaniem przedstawicieli Banco de Portugal, głównym powodem wysokiego poziomu niespłaconych przez osoby fizyczne pożyczek jest rekordowe bezrobocie. Jego wskaźnik wyniósł w styczniu br. prawie 17 proc., najwięcej w ciągu ostatnich 40 lat w tym kraju.

_ - W przypadku przedsiębiorstw głównym powodem trudności w spłacie długu jest recesja, skutkująca niewypłacalnością firm oraz falą ogłaszanych bankructw _ - napisali w dokumencie eksperci Banku Portugalii.

Według szacunków Krajowego Instytutu Statystycznego w Lizbonie (INE), od 2008 r., czyli od roku uznawanego za początek kryzysu w Portugalii, na terenie tego kraju zniknęło ponad 490 tys. miejsc pracy.

Od dwóch lat Portugalia znajduje się w największej od 1975 r. recesji. W ub.r. odnotowano spadek PKB kraju o 3,2 proc., co jest drugim tak słabym wynikiem w ciągu ostatnich 38 lat. Według danych INE, gorzej było tylko w 2011 r., kiedy to PKB zmniejszył się o 3,8 procent.

Czytaj więcej w Money.pl
Kontrowersyjny podatek ma przynieść prawie 6 miliardów euro Parlament zbiera się dziś na nadzwyczajnym posiedzeniu, a mieszkańcy są poirytowani. To uderzy w polskie firmy?
Mają dodatkowy rok na redukcję deficytu Portugalia uzyskała od międzynarodowych wierzycieli dodatkowy rok na obniżenie deficytu budżetowego poniżej 3 proc. PKB, co ma nastąpić dopiero w 2015 roku
Szokujące konsekwencje kryzysu w Portugalii Średnio co pięć godzin w Portugalii dochodzi do zaginięcia dziecka. Zjawisko to narasta wraz z pogłębianiem się kryzysu gospodarczego w kraju.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)