Notowania

kryzys w portugalii
18.11.2013 20:22

Kryzys w Portugalii. Codziennie ogłaszanych jest 30 bankructw

Tylko od stycznia do czerwca br. portugalskie sądy orzekły niewypłacalność 8380 firm oraz rodzin.

Podziel się
Dodaj komentarz
(danpeters/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

Każdego dnia sądy w Portugalii ogłaszają niewypłacalność średnio 30 firm lub gospodarstw domowych. Rodziny stanowią już 64 proc. wśród wszystkich bankrutów.

W Portugalii nie słabnie liczba bankrutujących gospodarstw domowych. Ich niewypłacalność w ciągu ostatnich trzech lat upowszechniła się na tyle, że przekroczyła już odsetek 64 proc. wśród wszystkich przypadków ogłaszanych bankructw. Wcześniej większość w tej statystyce miały podmioty gospodarcze.

Tylko od stycznia do czerwca br. portugalskie sądy orzekły niewypłacalność 8380 firm oraz rodzin. O ile w przypadku pierwszych głównym problemem w spłacie narosłych długów był dostęp do kredytów, o tyle dla gospodarstw domowych głównym problemem jest utrata pracy co najmniej jednego członka rodziny.

Według opublikowanych w listopadzie br. statystyk lizbońskiego Instytutu Pracy i Szkoleń Zawodowych (IEFP), pod koniec września br. w portugalskich urzędach pracy zarejestrowanych było 12 tys. 374 rodzin z dziećmi, w których żaden z małżonków nie był zatrudniony. Oznacza to 27-procentowy wzrost w porównaniu do analogicznego miesiąca w ub.r.

Tymczasem z danych Generalnej Dyrekcji Polityki Sprawiedliwości (DGPJ) wynika, że w porównaniu z 2007 r. liczba ogłaszanych przez portugalskie sądy niewypłacalności gospodarstw domowych wzrosła aż 43-krotnie.

_ Najczęściej niewypłacalność ogłaszają rodziny, w których małżonkowie mają średnio po około 40 lat. Siła nabywcza gospodarstw domowych spada wskutek braku pracy członków rodzin, ale też w efekcie redukcji ich zarobków _ - ujawniła w komunikacie rządowa agenda.

Największym problemem zadłużonych portugalskich rodzin jest spłata bankowych kredytów mieszkaniowych. Z danych narodowego Banku Portugalii (BdP) wynika, że po trzech kwartałach br. w kraju tym żyje 659 tys. rodzin, które nie są w stanie na czas regulować swoich zobowiązań wobec banków.

W 2012 r. do portugalskiego Urzędu Ochrony Konsumenta (DECO) zgłosiły się z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemu niewypłacalności osoby ze 1100 gospodarstw domowych.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: kryzys w portugalii, bankructwa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz