Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Portugalii. Miasta płacą dostawcom z dużym opóźnieniem

0
Podziel się:

40 procent portugalskich miast ma kłopoty z dotrzymaniem przewidzianego przez prawo 90-dniowego terminu uiszczania opłaty za towary i usługi.

Kryzys w Portugalii. Miasta płacą dostawcom z dużym opóźnieniem
(mvcaf / Flickr (CC BY-NC-SA 2.0))

40 procent portugalskich miast ma kłopoty z dotrzymaniem przewidzianego przez prawo 90-dniowego terminu uiszczania opłaty za towary i usługi. Większość z nich otrzymała w ubiegłym roku pomoc kredytową na ustabilizowanie swoich rozliczeń z dostawcami.

Aż 123 gminy miejskie w Portugalii potrzebowały w pierwszym półroczu br. ponad trzy miesiące, aby uregulować swoje zobowiązania wobec dostawców. 22 miasta rozliczały się ze swoimi wierzycielami za towar i usługi przez ponad rok.

Rekordzistą wśród dłużników jest gmina w Porto Santo, która dopiero w tym roku spłaciła zobowiązania wobec kontrahentów, którym miała zapłacić w 2009 r.

Łączne zobowiązania portugalskich gmin miejskich przekraczają kwotę 7 mld euro. 34 gminy miejskie mają długi wynoszące ponad 50 mln euro. Zobowiązania Lizbony wynoszą już blisko 660 mln euro. Drugie pod względem zadłużenia jest miasto Vila Nova de Gaia z zobowiązaniami na poziomie 218 mln euro.

W maju 2011 r. Lizbona zawarła porozumienie z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Unią Europejską, na podstawie którego otrzymała kredyt. Jednym z warunków umowy było zobowiązanie podmiotów administracji publicznej do rozliczenia się z dostawcami najpóźniej w ciągu 90 dni.

W sierpniu ub.r. rząd Pedra Passosa Coelho uruchomił program pomocy zadłużonym portugalskim gminom, na który przeznaczono 2 mld euro. Przewiduje on wsparcie kredytowe dla samorządów w celu spłaty ich zobowiązań i uregulowania budżetów. Pożyczka otrzymana od państwa ma być zwrócona najpóźniej w ciągu 20 lat.

Portugalia ma 308 gmin miejskich. Ocenia się, że wszystkie wydatki tych samorządów stanowią 3,6 proc. długu publicznego Portugalii.

Czytaj więcej w Money.pl
Najlepsze dane w historii. Portugalia wychodzi z kryzysu? Ekonomiści nie kryją zaskoczenia. Zazwyczaj bowiem aktywność podczas okresu wakacyjnego spada.
Premier Portugalii bez ogródek. "Kraj tego nie wytrzyma" Pedro Passos Coelho tak skomentował werdykt Trybunału Konstytucyjnego.
To może pomóc Portugalii wyjść z kryzysu Od stycznia do maja obroty w turystyce wyniosły niemal 3 miliardy euro. Druga połowa roku może być jeszcze lepsza.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)