Notowania

kryzys w portugalii
30.04.2012 18:19

Kryzys w Portugalii. Rząd przyjął czteroletnią strategię budżetową

W strategii budżetowej przewidziano stopniowe przywrócenie od 2015 r. dwóch zlikwidowanych w tym roku dodatków dla pracowników sektora publicznego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Contando Estrelas/CC BY-NC 2.0/Flickr)

*Portugalska rada ministrów przyjęła strategię budżetową na lata 2013-2016. Przewiduje ona deficyt w przyszłym roku na poziomie 3 proc. produktu krajowego brutto. *W strategii budżetowej przewidziano stopniowe przywrócenie od 2015 r. dwóch zlikwidowanych w tym roku dodatków dla pracowników sektora publicznego, z których każdy odpowiadał wysokości średniego miesięcznego wynagrodzenia. Co roku będą one zwiększane o 25 proc.

Jak poinformował minister finansów Vitor Gaspar, zatwierdzony przez rząd dokument bazuje na ustaleniach podpisanego w 2011 r. porozumienia o pomocy kredytowej, które Portugalia zawarła z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Unią Europejską. _ - Przyjęta dziś strategia budżetowa jest konieczna do wypełnienia warunków tamtego memorandum _ - podkreślił Gaspar.

Dodał, że zatwierdzony dokument jest przejawem woli naprawy stanu portugalskich finansów, przejawianej zarówno przez partie koalicji, jak i ugrupowania opozycyjne, które w maju ub.r. zaakceptowały porozumienie o pomocy zewnętrznej zawarte z MFW i UE.

Minister finansów poinformował, że czteroletnia strategia budżetowa przewiduje w 2013 r. deficyt budżetowy na poziomie 3 proc. PKB, a do roku 2016 ma on zostać zmniejszony do 0,6 proc.

Gaspar podkreślił, że przyjęty dokument nie przewiduje żadnych zmian podatkowych, a jedynie działania służące ograniczeniu wydatków publicznych. Zapewnił, że jeszcze dziś strategia budżetowa zostanie przekazana parlamentowi. Według komentatorów, z uwagi na przewagę socjaldemokratów i ludowców w Zgromadzeniu Republiki dokument zostanie tam zatwierdzony, a następnie trafi do Komisji Europejskiej.

_ - Rok 2013 będzie początkiem odnowy portugalskiej ekonomii. W 2016 r. osiągnie ona wzrost gospodarczy na poziomie 2,5 proc. _ - oświadczył Gaspar.

W rezultacie podpisanej umowy kredytowej Portugalia otrzymała 78 mld euro pożyczki zewnętrznej, zobowiązując się do cięć budżetowych i zmian w prawie pracy. Zgodnie z porozumieniem, którego realizacja jest pozytywnie oceniana przez MFW i UE, do końca 2012 roku deficyt budżetowy powinien się obniżyć do 4,5 proc. PKB, a rok później do 3 proc.

O Portugalii czytaj więcej w Money.pl
Zetną 4 mld euro w kryzysowym budżecie Nowy gabinet zamierza uzyskać 4 mld euro poprzez likwidację niektórych instytutów i agend rządowych oraz zwolnienia w ministerstwach.
Tną wszędzie. By nie być drugą Grecja Rząd Hiszpanii zamierza zredukować deficyt budżetowy Hiszpanii z 8,5 proc. produktu krajowego brutto w roku ubiegłym do 5,3 proc. PKB w roku bieżącym.
Polska i Portugalia chcą więcej pieniędzy z UE Kraje będą działać w sprawie utrzymania funduszu spójności, którego budżet europejskich na lata 2014 - 2020 nie przewiduje. Co zrobią?
Tagi: kryzys w portugalii, portugalia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz