Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys w strefie euro. Fundusz ratunkowy jednak wzrośnie?

0
Podziel się:

Zbiera się eurogrupa. Ministrowie finansów przesądzą o...

Kryzys w strefie euro. Fundusz ratunkowy jednak wzrośnie?
(ec.europa.eu)
bFeNkwTF

Ministrowie finansów strefy euro podejmą kolejną próbę zwiększenia funduszu ratunkowego dla państw stojących na skraju bankructwa. Okazją będzie nieformalne spotkanie pod koniec tygodnia w Kopenhadze.

Na zdjęciu Jean-Claude Juncker, szef eurogrupy.

Teraz działa tymczasowy fundusz, z którego pomoc otrzymały już Grecja, Portugalia i Irlandia. Pozostało w nim jeszcze około 250 mld euro. W połowie roku powinien zacząć działać właściwy fundusz, który zastąpi tymczasowy. Środki jakimi będzie dysponować to pół biliona euro.

bFeNkwTH

Eksperci obawiają się jednak, że w razie większego załamania europejskich gospodarek i wydłużenia kolejki potrzebujących pieniędzy może zabraknąć.

Do tej pory na zwiększenie funduszu ratunkowego nie chciały zgodzić się Niemcy, które ponoszą największy ciężar pomocy potrzebującym krajom. Jako wyjście z tej sytuacji wskazuje się możliwość równoległego funkcjonowania tymczasowego i właściwego funduszu przez najbliższy rok. Do dyspozycji byłoby wtedy około 750 mld euro.

O kryzysie w strefie euro czytaj w Money.pl
Grecy zasłużyli? Dadzą im 40 mld euro Kraje strefy euro formalnie upoważniły fundusz ratunkowy do odblokowania pierwszej raty pomocy w wysokości 39,4 mld euro.
Twierdzą, że Merkel mięknie i sypnie gotówką Zdaniem niemieckich komentatorów, kanclerz gotowa jest ustąpić pod międzynarodową presją.
Tyle podatnicy zapłacą za ratowanie Grecji Eksperci ujawniają, ile będzie kosztowała plajta Aten.
bFeNkwUi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)